BASKETBOL

Wembanyama’yı Beklemek

NBA’deki devinim, kötü olan takımın draft’ta iyi sıralama elde ederek takımını güçlendirmesine yöneliktir hep. 2023 NBA Draft’ının muhtemel 1 numarası Victor Wembanyama ise kötü olmayan takımları dahi kötü olmaya itecek cinsten bir yetenek.

13 Ekim 2022 4 dk
Wembanyama’yı Beklemek

NBA Draft sistemi ligdeki uzun soluklu hanedanlıkların önüne geçmek için harika bir yöntem. Tamam, milenyumdan bu yana bu hususta istisnalar yok değil ama kaideyi de bozmadıkları gayet açık. Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors rekabetinin bitme noktasına gelmesinden bu yana her sezon farklı bir NBA şampiyonunun çıkması, biraz da bu sistemin tezahürü. Ama biraz da istisnayı yaratan ‘franchise’ oyuncusunun pek de bulunamamasındandı… Tüm NBA çevrelerine göre o istisna, şu sıralar Fransa parkelerinde basketbol oynayan 18 yaşındaki bir genç olabilir.

Victor Wembanyama, söylediğimiz gibi 18 yaşında. 2.20 boyundaki profesyonel bir sporcunun daha çok pota altını işlemesini beklemek çok normal. Ayakları yavaştır, şut yüzdesi pek iyi değildir vesaire… Onu istisna yapan da bu aslında. 5 Ekim günü ABD parkelerine adım atan Wembanyama, çıktığı önemsiz maçları önemli kılıp basketbol dünyasını salladı. Onun iki maçlık göz kamaştıran oyunu, daha fazla NBA takımını draft’ta onu beklemek durumunda bırakmış olabilir ki bir NBA genel menajeri dahi tarihte görülmemiş düzeyde bir ‘tanking’ savaşı olacağını söylüyor. Ve bunun bazı sebepleri var.

Hareket Kabiliyeti

“Şu sıralar herkes ‘unicorn’ olarak adlandırılıyor ama o daha çok bir uzaylı. Ben, hatta hiç kimse sahada onun kadar uzun boylu ve aynı zamanda bu kadar akıcı oynayabilen birini görmemiştir.” Daha lisede oynarken maçları ulusal kanalda yayımlanan LeBron James, Victor Wembanyama’yı böyle tanımlıyor. Evet, antrenman tekniklerinin gelişmesi ve insanoğlunun evrimiyle unicorn tipli oyuncuları -mesela Kristaps Porzingis veya Chet Holmgren- görmek daha mümkün ama Wembanyama hakikaten bunlardan çok daha fazlası. Pota altında pivotlarla savaşmasının yanında, hareket kabiliyeti ve tabii ki uzun kollarının da yardımıyla rakip kısaların karşısında kalmayı başarıyor.

victor wembanyama

Şut Performansı

Bu cüssedeki bir oyuncunun bırakın şutör olmasını, üç sayı yüzdesinin %30-35 aralığında gezmesi halinde şutunun iyi seviyede olduğunu söyleriz hep. Wembanyama’nın tabii ki bu kategoride geliştirmesi gereken, NBA seviyesine ulaşması şart olan özellikleri var ama G League Ignite karşısında kullandığı ve isabet bulduğu şutları görünce takımların ağzı sulanmıyor değil. Sadece sabitken değil, hareketliyken de şut kullanmaktan imtina etmiyor Wembanyama. Geriye çekilerek, dripling üstü, ‘contested’ dediğimiz rakibin yakın savunması esnasında… Zaten şuta kalktığı sırada rakiplerinin neredeyse hepsinin üstüne çıkıp görüş açısını yaratabilen birinin o şutta isabet bulabiliyor olması, basketboldaki savunulamayacak az sayıdaki şeylerden biri.

victor wembanyama

Savunma Becerisi

Basketbolda savunma becerisi nereden gelir? Pozisyon bilgisi, bu bilgiyi uygulamaya dönüştürebilecek fiziksel yeterlilik ve bu fiziksel yeterlilikle birlikte harmanlanması gereken fiziksel güç. Victor Wembanyama’da bu şartların hemen hemen hepsine tik atmanız mümkün. 18 yaşında ve spot ışıkları bu denli üzerinde olan birisi NBA’de kendisini bu alanda ne kadar gösterir, orası tartışılır ancak savunmada yapabildiklerine şapka çıkarmamak elde değil. Oyunu okuyabiliyor, hızlı reaksiyon verebiliyor, zıplama becerisi yüksek ve en önemlisi, savunmada %100’ünü vermese dahi uzun kolları sayesinde rakiplerinin kâbusu olabiliyor. İlk maddede de sözünü ettiğim perimetre savunması belki elit seviyede değil ama bu potansiyeldeki bir ismin bu kategoride elit olmaması için hiçbir sebep yok.

victor wembanyama

Dripling Gücü

Teşbihte hata olur mu bilmiyorum ama oldukça öznel bir yaklaşımla dripling açısından Kevin Durant’i andırdığını söylemeden geçemeyeceğim. Victor Wembanyama’nın temas oyununa bayıldığı söylenemez ama 2.20’lik boyuna karşın topu yere vurabilme kapasitesi hakikaten hayranlık verici. Tamam, bu kalıptaki iyi bir basketbolcunun üç sayı çizgisinin içerisinde dominant olmasını bekleyebilirsiniz ama Wembanyama’nın topla yarattığı delicilik olağanüstü seviyede. Söylediğim gibi, bu kategorideki tek sıkıntısı teması sevmemesi. Ve aslında bu da Avrupa’da sergilediği dripling gücünü NBA’e taşıyıp taşıyamayacağını belirleyecek.

Bonus:

Şu ana dek hep olumlu yönlerinden bahsettim ancak “uzaylı” Wimby’nin zayıf olduğu kısımlar da var elbette. Daha öncesinde verdiğim Kristaps Porzingis ve Chet Holmgren örneklerinin ortak noktası, unicorn olmaları kadar sakatlık geçmişlerinin hatta mevcut sakatlıklarının oluşu. Amiyane tabirle ‘çubuk kraker’i andıran isimlerin, vücut yapıları itibarıyla sakatlığa yatkın olduklarını söylemek örnekleri de göz önünde bulundurunca çok da yanlış olmaz herhalde. Vücut yapısı oturmuş ve nispeten kaslı bir NBA uzununun Wembanyama’nın göğsüne doğru hamle yaptığını hayal edin. Tamam, uzun kolları o atışı bozabilir ama temas konusunda eksikliği olduğu açık.

Öte yandan, rekabetçilik açısından da sorun yaşaması mümkün. Yakın tarihin önemli ‘prospect’lerinden Luka Doncic’i ele alalım: NBA’e adım atmadan önce Real Madrid gibi bir takımın guard rotasyonunda ilk opsiyonlardandı ve EuroLeague şampiyonluğu da yaşadı. O şampiyonluğa dek zorlu deplasmanlarda dayak da yedi, kötü performans da sergiledi. Bir ‘eğitilmişlik’ var yani. Ama bu sezonu Metropolitans 92’de geçirecek genç yıldızın rekabetçi ortam görmeyecek olması bazı soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Hele ki Fransa Ligi’nde savunma kalitesinin düşük, hücuma dayalı bir basketbolun oynandığını düşünürsek…

Ruhat Akkuş

Ruhat Akkuş

1999 doğumlu, 2018’den beri Socrates Dergi’de çalışıyor. Basketbol en büyük tutkusu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR