BASKETBOL

NBA’de Yaz Güneşi

Yeni sezon için kadro mühendisliği tüm hızıyla devam ederken, NBA’de serbest oyuncu piyasası her zamankinden biraz daha hararetli…

17 Temmuz 2023 5 dk
NBA’de Yaz Güneşi

NBA’de 2022-23 sezonunu Denver Nuggets’ın şampiyonluğuyla kapattık. Gözler haliyle parke üzerinden parke dışına taşınmış durumda. 2024-25 sezonunun ardından yenilenecek yayın anlaşması, takımların gelirlerini önemli ölçüde artıracak. Dolayısıyla bu yaz döneminde oyuncularla yapılan yeni anlaşmalar veya tamamlanan takaslar, şu anda göründüğünden çok daha büyük öneme sahip.

NBA’de serbest oyuncu piyasasının 30 Haziran’da resmi olarak açılması sonrası atılan imzaların haberleri peşi sıra geldi. Bu tarihten önce, yine içinde bulunduğumuz yaz döneminde yapılan takaslar da cabası… Bu hamlelerden öne çıkanlara bir göz atalım.

Dallas Mavericks – Kyrie Irving

Kyrie Irving’in kariyeri, Cleveland Cavaliers dönemi sonrası hep soru işaretleriyle doluydu. Önce Boston Celtics ardından Brooklyn Nets maceraları kariyerinin düşüş dönemi demekti. Hele ki Brooklyn Nets günlerinin sonlarına doğru basketbol dışı sebeplerden ötürü parkeye adım atmayacak durumda olması, repütasyonunu iyiden iyiye aşağı çekiyordu. Twitter hesabından antisemist bir filmi retweet etmesiyle birlikte sponsorluk anlaşmaları açısından da büyük zarar gördü, geçtiğimiz aralık ayında Nike kendisiyle yollarını ayırdı. İki ay sonrasında da Brooklyn Nets’ten Dallas Mavericks’e takas edildi.

Kyrie Irving

Kağıt üstünde Dallas Mavericks üzerindeki iki aylık macerası başarısızlık olarak görülecektir zira 11 Şubat’ta Batı Konferansı’nda 31-27’lik derecesiyle dördüncü sırada olan takım, normal sezon tamamlandığında 38-44’le 11’inci sırada, play-in potasının dahi dışında kalmıştı. Her ne kadar takas yapıldıktan sonra “Irving zaten sezon sonunda yeni kontrat için Dallas’la söz kesti” denilse de Los Angeles Lakers ihtimali başta olmak üzere çeşitli dedikodular çıkmıştı. Günün sonunda taraflar üç yıl, 126 milyon dolarlık bir kontrat üzerinde anlaştı. Dallas Mavericks mevcut kadrosuyla bir şampiyonluk adayı mı? Pek sayılmaz. Ancak bu anlaşmanın tam bir ‘kazan-kazan’ durumu sağladığını söylemek gerek. Dallas Mavericks kazançlı çünkü Dorian Finney-Smith, Spencer Dinwiddie ve draft haklarından yalnızca iki ay takımda oynayabilen bir Irving için feragat etmediler. Kyrie Irving de kazançlı çünkü hem farklı bir takımla imzalayarak iyice ‘güvenilmez’ unvanlı biri olmadı hem de Luka Doncic gibi yükselen bir yıldızla parkedeki performansıyla imajını yeniden toplama şansına sahip…

Houston Rockets – Fred VanVleet

Öğrenmek. Son iki sezonda Houston Rockets için anahtar kelime buydu. Sırasıyla 20 ve 22 galibiyet alınan sezonların ardından Houston Rockets için artık öğrenilenleri istatistik kağıdına galibiyet olarak dökme vakti. Koçluk görevine Stephen Silas yerine Ime Udoka getirildi, 2023 NBA Draft’ının dördüncü sırasından Amen Thompson, yirminci sırasından Cam Whitmore seçildi. Jalen Green, Alperen Şengün, Jabari Smith Jr.’lı genç ekibe gereken, veteranlığa yakın bir ismin liderliğiydi.

Fred VanVleet

Dillon Brooks’la imzalanan dört yıl, 80 milyon dolarlık kontrat belki bu mantığın hayli dışında hatta yaz döneminin en kötü anlaşması dahi olabilir. Ama bu imza bir kenara, Fred VanVleet gibi lige nispeten geç adım atmış, ‘undrafted’ bir kariyer başlangıcından yıldız statüsüne ulaşan birinin liderliği, genç ekibin şu ana dek öğrendiklerini sahaya galibiyet olarak yansıtabilmesi açısından kıymetli. Ime Udoka’lı ilk sezonda beklenti direkt olarak play-off olur mu bilinmez ancak artık son çeyrekleri ve hatta maç sonlarını daha aklıselim biçimde oynayacak bir takım görmek isteneceği kesin.

Los Angeles Lakers – Austin Reaves

Los Angeles Lakers koçu Darvin Ham’e göre takımda ilk beşteki yeri garanti olan iki isim, LeBron James ve Anthony Davis. Kalan üç yerin ise rekabete hayli açık olduğunu ekliyor Ham. Ancak mevcut Lakers kadrosuna baktığımız zaman takımın en iyi üçüncü oyuncusunun Austin Reaves olduğunu fark etmemiz de pek vakit almıyor.

Austin Reaves

Austiv Reaves’in hücumda yarattığı çeşitlilik ve zor eşleşmelerde dahi sergilediği inatçılık bir yana; dört yıl, 56 milyon dolarlık anlaşma takım perspektifinden baktığımız zaman ligin en kıymetli kontratı. Zira bir önceki maddede de bahsini yaptık: Dillon Brooks’un yıllık 20 milyon dolar bandında anlaşmaya imza atabildiği bir dönemden bahsediyoruz.

Günün sonunda LeBron James, 21. yılına giriyor. 39 yaşında. Onun ve Los Angeles Lakers’ın bir şampiyonluk daha elde etmek için daha fazla sabrı yok. İşin aslı mevcut Lakers kadrosunun şampiyonluk için yeterli olduğu da pek söylenemez… Ama LeBron’un takımda güvenebileceği birileri varsa, Austin Reaves listenin tepelerinde yer alacaktır.

Phoenix Suns – Bradley Beal ve Diğerleri

Kevin Durant’in takas yoluyla takıma katılmasının ardından Phoenix Suns; Chris Paul-Devin Booker-Kevin Durant-Deandre Ayton dörtlüsünü kurmuştu. Zaten Kevin Durant ve Devin Booker ikilisini bir araya getirdiğinizde şampiyonluk hedefli bir ekip kurmuş oluyorsunuz ancak play-off’ta işler hiç de o yönde gitmedi.

Bradley Beal

Takımın hücum tavanının çok yukarıda olduğu açıktı zira play-off’ta 100 pozisyon başına 114.2 sayı üreterek bu alanda en iyi üçüncü ekiplerdi. Bunu sağlayan da takımdaki yetenekli oyuncu sayısının fazlalığıydı hiç şüphesiz… Fakat hücum planları topu hiç dolaştırmadan, takım oyunundan uzak, perde dahi almadan oynanan bire birlerden öteye gitmeyince Denver Nuggets bu planı yerle bir etti. Neticesinde play-off ikinci turunda elendiler, Monty Williams’ın görevine son verildi ve en önemlisi, Chris Paul takas edildi. Geniş çaplı takasta takıma Bradley Beal dahil oldu.

Serbest oyuncu piyasasından takıma dahil edilen Josh Okogie, Drew Eubanks, Keita Bates-Diop ve Eric Gordon’la birlikte rotasyonu genişletme imkanı da buldu Phoenix Suns. Bu açıdan belki de yaz dönemini şu ana dek en iyi geçiren takımlar. Koçluk görevine de ‘bubble’da Los Angeles Lakers’ın başında şampiyonluk yaşayan Frank Vogel’ı getirdiler. Şu ana dek doğruları yaptıkları bir gerçek. Ancak sahada nasıl olacaklar?

Bradley Beal’ın Washington Wizards’taki son sezonlarında mevki olarak iki numarada olmasına karşın rol olarak ana oyun kurucu oynadığı bir gerçek. Asist ortalamaları da bunu kanıtlar nitelikte. Chris Paul sonrası dönemde Bradley Beal play-off seviyesinde bu görevin üstesinden gelebilecek mi, birlikte göreceğiz. Ancak son dört sezonda toplam 121 maç kaçıran Beal’ın sağlık açısından istikrarı yakalayabilmesi de Phoenix Suns’ın oynadığı bu kumardaki başarı şansını belirleyecek.

Ruhat Akkuş

Ruhat Akkuş

1999 doğumlu, 2018’den beri Socrates Dergi’de çalışıyor. Basketbol en büyük tutkusu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR