BASKETBOL

NBA Finalleri Başladı: Ne Gördük, Neler Göreceğiz?

Denver Nuggets ve Miami Heat, NBA şampiyonluğu için çarpışacak. Peki en az dört, en fazla yedi maç sürecek serüvende bizi neler bekliyor?

4 Haziran 2023 5 dk
NBA Finalleri Başladı: Ne Gördük, Neler Göreceğiz?

Yolu final serisine kadar uzanan Denver Nuggets’ın da Miami Heat’in de bu sezonki hikâyesi çok özel. Denver Nuggets’ın hikâyesi özel çünkü zincirlerini kırdılar. İki kez MVP seçilen Nikola Jokic’le ve NBA’in en cesur oyuncularından Jamal Murray ile artık sadece NBA normal sezonunda değil, NBA play-off’unda da rakiplerine diş gösteriyorlar.

Miami Heat

Miami Heat’in hikâyesi de çok özel çünkü karşılarına çıkan her engelde kendilerinden beklenmeyeni yaptılar. Play-in ilk maçında Atlanta Hawks’a karşı kaybetmeleri onlardan beklenmiyordu; sırasıyla Milwaukee Bucks, New York Knicks ve Boston Celtics’i saf dışı bırakmaları da.

Vakit final vaktiydi ve ilk raundu Denver Nuggets pek de zorlanmadan aldı. Bunun sebepleri neler? Miami Heat neyi iyi yapamadı, bundan sonra hangi departmanlarda daha üstün olmalı? Birkaç maddede göz atalım.

Milwaukee Bucks

Jokic’i Durduramazsınız

Evet, Nikola Jokic’i durduramazsınız.

Aslında Miami Heat şu ana kadar play-off’ta Denver Nuggets’a karşı hiç denenmeyen, daha doğrusu denenemeyen bir şeyi düşündü. Oynadığı ikili oyunlarda Nikola Jokic’i hedefleyecek, onun oyununun belki de tek zayıf halkası olan savunma zaafına saldıracaktı. Maça da bunun üzerinden başladı Miami Heat. Hücum sahasında sürekli Bam Adebayo’yu aradılar ki önceki serilerin X faktörlerinden Duncan Robinson, Caleb Martin, Max Strus ve Gabe Vincent dörtlüsünden yalnızca Gabe Vincent’ın hayat emaresi göstermesi, Jimmy Butler’ın ise hücumda hiç temas alamaması… Bam Adebayo hem bir pota altı oyuncusu için %52 şut yüzdesiyle oynayınca hem de diğer isimlerden katkı gelmeyince Miami Heat’in işi hayli zorlaştı.

Nikola Jokic

Öte yandan Nikola Jokic’in savunmasında da kararsız bir çizgideydi Erik Spoelstra’nın ekibi. Genelde Bam Adebayo önden savunmaya çalıştı top alamaması adına, Jimmy Butler da Bam’in yardımına koştu. Jokic ise bir MVP olarak oyunu forse etmek yerine en doğru tercihi aradı, Bam’i pota altının dışına çıkardı ve Aaron Gordon’ı boyalı alana gönderdi. Jimmy Butler’ın Nikola Jokic’e götürdüğü yardım, Gordon’a istediği eşleşmeleri verdi: Gabe Vincent, Max Strus, Caleb Martin… Aaron Gordon’ın ilk çeyrekten 12 sayı attığı bir maçta Miami Heat’in hâkimiyeti ele geçirmesi pek de muhtemel değildi zaten.

Hangi Jimmy Butler?

Jimmy Butler’a dair “Michael Jordan’ın kayıp çocuğu” temalı şakaların bir sebebi var. Oyun tarzlarının benzerliği -ki onun için çok büyük şeref- ve aynı içgüdüye sahip olmaları. Öldürücü içgüdü. Nitekim Milwaukee Bucks ile New York Knicks serilerinin tamamı ve Boston Celtics serisinin en azından yarısında bu içgüdüyü, gözlerinden ateş çıktığını gördük. Ancak Denver Nuggets serisinin ilk maçında işler biraz farklıydı.

Jimmy Butler

Maç boyunca yalnızca iki kez serbest atış kullanan Miami Heat, NBA Finalleri tarihinde bir maçta en az serbest atış kullanan takımı oldu. Takımın en çok temasla oynayan, normal sezonda 8.7 denemeyle en fazla serbest atış kullanan oyuncusu Jimmy Butler, bu maçta teması yakalama konusunda hayli sıkıntı yaşadı. Onun, bu play-off’taki istatistik kağıtlarına bakın. Miami Heat maçı kazanıyorsa da kaybediyorsa da Jimmy Butler’ın çizgiye gidebilme kabiliyeti, “Acil durumda camı kırınız” tabelasıydı. Ancak bu kez gözlerden çıkan ateş, yerini buz kesici bir soğuğa bırakmıştı.

Olmazsa Olmazlar: Martin, Vincent, Strus & Robinson

Miami Heat’e dair düzülen methiyelerden biri de kadro yapısına, oyuncuların geçmişlerine dair. Başlıkta adını saydığım isimlerin tamamı ‘undrafted’, yani draft edilmemiş oyuncular. Ancak Miami Heat’in bu denli yavaş oynayıp Denver Nuggets’ın bir gömlek altında bir kaliteyle hücum etmesinin temel taşlarından biri de onların şut kaliteleri.

Boston Celtics serisinin yedinci maçını hatırlayın. Miami Heat, Boston Celtics’e karşı maç başında o kadar kalp kıran şutlar sokmuştu ki, Boston Celtics kendi evinde boş şutları bulmasına rağmen isabet bulamadıkça sahanın diğer tarafındaki isabetlerle gardı iyice düşüyordu. Denver Nuggets gibi ligin en iyi hücum eden takımına karşı tabii ki sadece hücumla kazanamazsınız. Ancak yan parçalardan gelmesi gereken katkı ne kadar gelmezse, Miami Heat’in şansı o kadar azalacaktır. Ancak son haberler ışığında, ekstra bir şansları olabilir…

Boston Celtics

Herro Nasıl Dönecek?

Ne demiştik? Şans. Nisan ayının ortalarında elini kıran Tyler Herro’nun, ameliyat sonrası 4-6 haftalık bir geri dönüş süresi biçilmesine karşın Miami Heat’in en azından o dönemki muhtemel gidişatına göre bir daha önümüzdeki sezon başında forma giymesi bekleniyordu. Ancak Miami Heat ilerledikçe Tyler Herro’nun dönüş takvimi de şekillendi, son olarak ise Adrian Wojnarowski yaptığı haberde 23 yaşındaki genç oyuncunun ikinci maçta parkelere dönebileceğini söyledi.

Tyler Herro’nun sağlıklı ve efektif dönüşü çok kritik zira Miami Heat’in Denver Nuggets karşısındaki en büyük handikapı, rakibinin çeşitliliğine yanıt verebilecek bir kadroya sahip olmaması. Herro’nun dönüşüyle birlikte Miami Heat hücumu tabii ki baştan aşağı güllük gülistanlık olmayacaktır ancak gerektiğinde topu yere vurabilecek, dış şut tehditi hayli kuvvetli bir parçanın 15-20 dakika bandında dahi sahada kalabilmesi Eric Spoelstra’nın elini kuvvetlendirecek cinsten bir katkı.

Tyler Herro

Bonus

Biraz daha subjektif tarafa kayarsak… NBA kamuoyunun seri öncesinde Denver Nuggets’ı çok bariz favori göstermesi hayli normaldi. Zira her ne kadar Miami Heat’in savaşçı kimliği göze çarpsa da ne hücumda ne de savunmada Denver Nuggets’la direkt olarak eşleşme şansları, kadro kalitesi farkından ötürü yok. Ancak özellikle ikinci maç, Miami Heat tarafında özel bir performansa sahne olabilir. En azından olmak zorunda… Bu play-off’ta henüz 1600 rakımlı Denver Nuggets deplasmanında kazanan yok. Miami Heat, seride var olmak istiyorsa saha avantajını bir şekilde ele geçirmek durumunda. Yoksa Los Angeles Lakers gibi kendini savunma üzerinden tanımlayan bir takım karşısında 2-0 öne geçen Denver Nuggets’ın nasıl dört maçta fişi çektiği, hâlâ akıllarda.

Ruhat Akkuş

Ruhat Akkuş

1999 doğumlu, 2018’den beri Socrates Dergi’de çalışıyor. Basketbol en büyük tutkusu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR