BASKETBOL

EuroLeague’de Sezon Ödülleri

EuroLeague’de normal sezonun yavaş yavaş sonuna geliyor ve önümüzdeki hafta oynanacak play-in etabıyla birlikte play-off’u merakla bekliyoruz. Onun da öncesinde, sezon ödüllerini kendimizce dağıtmaktan hiçbir zarar gelmez, değil mi?

15 Nisan 2024 4 dk
EuroLeague’de Sezon Ödülleri

En Değerli Oyuncu – Mike James

Monaco ligin yetenek tavanı yüksek takımlarından biri olmasına karşın aynı zamanda iç sahada en düşük atmosferli takımlarından biri. Etkileyici bir atmosferleri olmayabilir fakat hayli etkileyici, rakiplere korku salan Mike James’leri var. Geçtiğimiz sezon oynanan Final Four’a giden yolda da hayli etkindi Mike James fakat o yolda MVP ödülü yarışında Sasha Vezenkov’a geçilmişti. Bu sezon ise daha rakipsiz olduğunu söylemekte bir sakınca yok. Sezon içerisinde üç sayı çizgisinden %43’leri bulan yüzdelere dahi ulaştı ve günün sonunda Monaco, play-off’ta ev sahibi avantajı elde etmeye çok çok yakın. En değerli oyuncu payesini sonuna kadar hak ediyor…

Sezon istatistikleri: 18.7 sayı, 4.2 ribaund, 5.1 asist

Mike James

Yılın Koçu – Ergin Ataman

Başyapıt. Ergin Ataman’ın Panathinaikos’taki ilk sezonunu, özellikle sezonun ikinci çeyreğini bu ifadeyle anmak hiç de abartı olmayacaktır. Panathinaikos’un geçtiğimiz sezonlara nazaran çok daha farklı bir bütçeyle parkeye indiği aşikar ancak bütçenin direkt olarak başarıyı sağlamadığının en güzel örneğini yine bu sezon dibe çöken Olimpia Milano’da görüyoruz. Diğer taraftan, Ergin Ataman’ın bu sezonki yolu da tamamen çiçeklerle kaplı değildi. Sezon içerisinde Luca Vildoza’dan genel olarak istediği katkıyı hiç alamadı, Juancho Hernangomez’in uzun süreli sakatlığıyla da mücadele etmek zorunda kaldı fakat günün sonunda Panathinaikos, Kendrick Nunn’ın da iyiden iyiye Avrupa basketboluna adapte olmasıyla birlikte EuroLeague normal sezonunu belki de -Real Madrid’in de düşüş trendine geçmesiyle birlikte- en formda takım olarak tamamlıyor. Anadolu Efes’i 7-23’lük derecelik sezonun ertesinde 20-10’a taşıyan Ergin Ataman, geride kalan sezonu 9-23’le tamamlayan Panathinaikos’u 22-11’e getirdi. Şapka çıkarmaktan başka şansımız yok…

Ergin Ataman

Yılın Çaylağı – Kendrick Nunn

Mike James hayalini kurduğu MVP ödülünü bir an önce alırsa iyi eder. Zira Avrupa’da kaldığı senaryoda o ödüle göz koyacak çok önemli bir isim var: Kendrick Nunn. Sezon başında en iyi haliyle parkede değildi belki fakat Avrupa basketboluna ısındıktan sonra hem Ergin Ataman’ın ona güveni arttı hem de o da daha fazla sorumluluk almaya başladı. Sonuç mu? An itibarıyla ligin en formda takımı, Kendrick Nunn’ın sürüklediği Panathinaikos. Son saniye basketiyle galibiyeti getirdiği Virtus Bologna maçının ardından “Koç Ataman bana maç topunda güvendi çünkü işimi yapabileceğimi biliyor” diyen, OAKA’da aldıkları Barcelona maçının ardından “Ligin en iyi hücumcusu tabii ki benim. Başka kim olabilir ki?” sözüyle özgüvenini herkese gösteren Nunn, ligde kaldığı takdirde sonraki yıllarda MVP ödülüne de talip olacaktır.

Sezon istatistikleri: 15.4 sayı, 2.5 ribaund, 3.1 asist, %43.5 FG

Kendrick Nunn

En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu – Chima Moneke

“Monaco’da geçirdiğim sezonun ardından birçok kişinin seviyemi sorguladığını biliyorum. Ama ben sorgulamadım. Yaz döneminde Baskonia dışında hiçbir EuroLeague takımından resmi bir teklif almadım.”

An itibarıyla sezonun en çok gelişme kaydeden ismi Baskonia’lı Chima Moneke, geçtiğimiz sezon Final Four yapan Monaco takımının en işleyen demiri değildi. Maç başına 12 dakika aldığı Monaco’da sadece 3.9 sayı ortalaması tutturabilmişti. Ama diğer sezonlarda olduğu gibi bu sezon da keyif veren bir Baskonia takımı vardı ve Moneke de o takımın öne çıkan bir parçası olmayı başardı, Monaco sezonunun aksine hücumda daha fazla rol almasını bildi. Baskonia’nın play-in sonrasında yoluna devam edip edemeyeceği bilinmez fakat takımı Baskonia ile bir sezonluk daha kontratı olmasına karşın Moneke’nin talipleri hiç de az olmayacaktır…

Sezon istatistikleri: 14.0 sayı, 6.7 ribaund, 1.4 asist

Chima Moneke

Yılın Savunmacısı – Jerian Grant

EuroLeague’de yılın savunmacısını seçmek, diğer sezonlara nazaran bu sezon çok daha zor. Bir tarafta Walter Tavares gerçekliği var, bunu kabul etmek gerek. İçinde bulunduğumuz EuroLeague sezonunu 22.9 dakika ortalamayla oynuyor, Vincent Poirier’nin iyi bir görüntüde bulunması itibarıyla önceki sezonlara nazaran daha fazla dinlenme imkanı buldu. Aldığı görece düşük sürelere nazaran maç başına 1.4 gibi acayip bir blok ortalamasına da sahip.

Diğer taraftan Jerian Grant. Bir önceki sezonun EuroCup MVP’si, maç başına 28.8 dakika süre aldığı EuroLeague sezonunda hem hücumda geri planda kalmıyor hem de savunmada maç başına 1.6 top çalma ortalamasıyla göz kamaştırıyor. Panathinaikos’un yer yer tempoyu düşürdüğü dönemlerde rakibi püskürten topa baskı anlarında bir numaralı savunma silahı Jerian Grant. 2011’de Dimitris Diamantidis’in kazandığı Yılın Savunmacısı ödülünden bu yana EuroLeague’de bu ödülü kazanmış bir guard olmadığını da düşünürsek, Jerian Grant bu payeyi sonuna kadar hak ediyor.

Jerian Grant
Ruhat Akkuş

Ruhat Akkuş

1999 doğumlu, 2018’den beri Socrates Dergi’de çalışıyor. Basketbol en büyük tutkusu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR