BASKETBOL

Bizimkiler: NBA

NBA’de yeni sezonun başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Peki, ligdeki Türk oyuncuların son durumu ne, yeni sezonda onlardan neler beklemeliyiz? Yıldız olma yolunda ilerleyenler, yeni bir maceraya atılanlar, veteranlık yolculuğuna çıkanlar… NBA’deki temsilcilerimizin yeni sezon öncesi durumlarına göz atalım.

17 Ekim 2023 6 dk
Bizimkiler: NBA

Furkan Korkmaz

Açıkçası bu listede kariyeri en düşüş trendinde olan isim ne yazık ki Furkan Korkmaz. 2021-22 sezonunda 19’u ilk beşte olmak üzere 67 maça çıkmış ve 21.1 dakika ortalama tutturmuşken geçtiğimiz sezon sadece herhangi birinde ilk beş olmamak üzere 37 maça çıktı, maç başına ortalama 9.5 dakika süre alarak hayli dramatik bir düşüş sergiledi. Yaz döneminde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan 2024 Paris Olimpiyat Ön Elemeleri Turnuvası’nda da milli takımımıza yer yer taşıyıcı güç olarak katkı sağlasa da günün sonunda turnuvayı geçemeyen takımın hayal kırıklığı yaratan parçalarından biri oldu. Ama günün sonunda perdede küçük de olsa ışık veren bir aralık var.

furkan korkmaz

Furkan Korkmaz, Philadelphia 76ers’taki kontratının son sezonunda. NBA’de kontrat sezonundaki oyuncuların performanslarının yükseliş trendine geçmesi zaten bilinen bir husus. Furkan’ın yakın dönemde takımdaki rolü belki bu kervana katılmasına engel olacak gibi görünebilir fakat Philadelphia 76ers organizasyonunda yaşanan Daryl Morey ve James Harden eksenli sıkıntı bir şekilde büyüyebilir ki bu da -en azından Harden için yaşanacak bir takas durumuna kadar- Furkan’ın rotasyonda bir anda şans bulmasını sağlayabilir. Bahsettiğimiz senaryo, birden fazla unsura mı bağlı? Kesinlikle. Ama dramaların asla bitmediği bu ligde Furkan’ın bir anda aradan sıyrılması da olmayacak iş değil.

Ömer Faruk Yurtseven

NBA’de iki sezonu geride bırakan Ömer Faruk Yurtseven için Eric Spoelstra ve Miami Heat deneyimi organizasyonun bir parçası olarak eşsiz bir katkı sağlamıştır tabii ki ama geçtiğimiz sezon sadece 9 maçta süre alması sonrası Miami Heat macerasının sona geldiği de aşikârdı. Yaz döneminde milli takımla önemli süreler aldı, belki turnuvada istediği oyunu sahaya yüzde yüz yansıtamadı ancak özellikle hazırlık sürecinde hem hücumda hem de ribaundlarda gösterdiği gayret, kendisini yukarıya taşıyabilecek özgüven ve potansiyele gerçekten sahip olduğunu kanıtladı. Ama bu kadarı şu an için yetmeyecektir.

ömer faruk yurtseven

Utah Jazz’le iki yıllık sözleşme imzalayan Ömer Faruk’un sözleşmesinin bu sezonki kısmı, 10 Ocak 2024 tarihine kadar yarı garanti sözleşme. Önümüzdeki sezonki kısmı ise ‘non-guaranteed’ olarak bilinen garanti olmayan sözleşme. Onun bu husustaki kaderini belirleyecek olansa hiç şüphesiz Will Hardy’nin rotasyondaki tercihleri. Zira beş numara rotasyonunda Ömer Faruk’un önünde Walker Kessler gibi çaylak sezonunda olmasına rağmen müthiş bir pota koruyucu görevi gören bir ‘kaleciye’ ve Kelly Olynyk gibi kontrat sezonunda olan, esas pozisyonu beş numara olmamasına rağmen alan açabildiği ve kuvvetli olduğu için aldığı sürelerin yüzde 52’sini beş numaradan alan birine sahip Utah Jazz. Lauri Markkanen’in sırtladığı takımda Olynyk-Kessler ikilisinin ne kadar işlediğini, hatta play-off’un kapısından döndüklerini gören Will Hardy’nin Ömer Faruk’u ne derece tercih edeceği ne yazık ki biraz soru işareti taşıyor.

Onuralp Bitim

Frutti Extra Bursaspor’la geçirdiği müthiş sezonun ardından Valencia, Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko gibi EuroLeague takımlarından teklifler almıştı Onuralp Bitim. Fakat yaz döneminde San Antonio Spurs ve Oklahoma City Thunder’la deneme antrenmanlarına çıktıktan sonra son olarak Chicago Bulls onu denemek istedi. En nihayetinde de 1 yıllık, çift yönlü kontrat üzerinde anlaşma sağladılar.

onuralp bitim

Onuralp’in çift yönlü kontratı, Chicago Bulls formasıyla normal sezonda en fazla 50 maça çıkabileceği manasına geliyor. Elbette onun bu sezon performans göstereceği tek takım Chicago Bulls değil, çift yönlü kontratın bir diğer gereği olarak sezon içerisinde sık sık Bulls’un G-League takımı Windy City Bulls’ta göreceğiz onu. İmza attığı kontrat düşük kalibrede ancak G-League’de kendisini kanıtlayarak NBA’e adımını atabilen oyuncular da yok değil. Ancak onun pozisyonunda dakika alabilen Zach LaVine ve DeMar DeRozan’ın yanında Javonte Green, Ayo Dosunmu gibi isimler de var. Sezon ortasında Chicago Bulls’un hedefleri değişmez ya da sakatlık durumu yaşanmazsa, G-League performansına bağlı olarak Onuralp’in serbest bırakılması da ihtimal dahilinde olabilir.

Cedi Osman

Lige adım attığı 2017-18 sezonundan bu yana Cleveland Cavaliers forması giyen ve organizasyonun nevi şahsına münhasır, simge isimlerinden biri haline gelen Cedi Osman yaz döneminde San Antonio Spurs’e takas edildi. Artık 27 yaşında, belki Cavaliers’ta geçtiğimiz sezon NBA kariyerinin en düşük sayı ortalamasını tutturdu ancak hem fiziği hem de tecrübesi itibarıyla NBA takımlarının 12 kişilik kadroda yer vermek isteyebileceği oyunculardan Cedi. “Artık veteran bir oyuncuyum, burada genç oyunculara yardımcı olmak ve gelişimlerine katkı sağlamak istiyorum. Bir zamanlar onların yaşındaydım, artık yeni bir rolüm var. Benim için heyecan verici bir tecrübe olacak” demesiyle de tecrübesinin farkında olduğuu gösteriyor.

cedi osman

Yaz döneminde milli takımından affını istediği için hayli tartışma konusu olsa da şimdiye kadar hiçbir milli takım penceresini ıskalamadığını ve gerçekten de vücudunu yenilemek isteyebileceğini düşünmek gerekli. En nihayetinde bu sezon, onun için kontrat sezonu. San Antonio Spurs’teki rolü ise sezon içerisinde daha fazla keskinlik kazanacaktır zira Keldon Johnson, Devin Vassell gibi genç isimlerin yanına Victor Wembanyama gibi yakın tarihin belki de en büyük potansiyelini ilk sıradan draft etme şansına eriştiler. 2004 doğumlu Wemby’yi daha ilk sezonundan tam kapasitesiyle oynatmaya çalışacaklarını düşünmüyorum. Geçiş sezonu olması itibarıyla Spurs’ün hedeflerinin daha düşük kalması ve Cedi’nin boşta kalan süreleri doldurması, kanımca işten bile değil. Kervan, biraz da yolda düzülecek.

Alperen Şengün

Ve son olarak, medarı iftihar… NBA’deki temsilcilerimiz için sıkça zikrettiğimiz 2024 Paris Olimpiyat Ön Elemeleri Turnuvası, her ne kadar sonuçtan ötürü bunun kanıtlanmadığı düşünülse de Alperen Şengün’ün bireysel performansı itibarıyla onun bir takımın birinci opsiyonu olabileceği düşüncesini izleyenlere empoze etti. Ama birkaç nüans da söz konusu.

alperen şengün

NBA’de ikinci sezonunu geride bırakan Alperen, Stephen Silas yönetiminde “Aman bu çocuklar öğrensin de kazanıp kaybetmeleri pek önemli değil” mantalitesine sahip bir Houston Rockets’ın parçasıydı. Dolayısıyla pratik, şu ana dek kazanmaktan çok öğrenmeye yönelikti. Nitekim geçtiğimiz sezon 82 maçta yalnızca 22 galibiyet alarak NBA’in en kötü üç takımından biri oldular. Ama bu sezonla birlikte hem takımın başına NBA’deki tek sezonluk başantrenörlük deneyiminde final görmüş Ime Udoka getirildi hem de Fred VanVleet ve tartışmalı bir karakter olsa da Dillon Brooks gibi bu takıma mentorluk da yapabilecek, görece tecrübeli isimler kadroya katıldı. Draft edilen Cam Whitmore ve Amen Thompson’la da birlikte yetenek tavanı daha yukarıya çıkan bir takım oldu Houston Rockets.

Ime Udoka da Alperen’in pasörlüğünün ve saha görüşünün farkında olacak ki onun sadece sırtı dönük hücumda değil, tepede topu aldığında da parkede etkin olmasını istediğini söyledi. Ve elbette şutunu geliştirmesini… Fiziksel defektleri ve savunmada pek de mahir olamayışıyla Alperen’in keskin bir beş numara olması, açıkçası pek beklenen bir şey değil. Bu yüzden onun dört numaradan oyunu açabilmesi için pas yeteneğinin yanında dış şutunu geliştirmesi ve kendisine mesafe tanıyan savunmacılarını cezalandırması şart. Şut hususunu da netleştirdiği takdirde ‘Baby Jokic’ sözünün altını doldurmak, çok da zor olmasa gerek.

Ruhat Akkuş

Ruhat Akkuş

1999 doğumlu, 2018’den beri Socrates Dergi’de çalışıyor. Basketbol en büyük tutkusu.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR