SPOR

2023 Dünya Atletizm Şampiyonası

Karsten Warholm Shericka Jackson ve Noah Lyles gibi isimler favorilerden sadece birkaçı. Budapeşte’de artık her şey hazır…

21 Ağustos 2023 6 dk
2023 Dünya Atletizm Şampiyonası

Her iki yılda bir düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na bu yıl, 19-27 Ağustos tarihleri arasında Macaristan ev sahipliği yapıyor. Ülke tarihindeki en büyük spor organizasyonu olarak kabul edilen şampiyona Budapeşte’deki Nemzeti Atletikai Központ’da (Ulusal Atletizm Merkezi) düzenlenecek. Haziran ayında tamamlanan 35 bin kişilik stadyumun kapasitesi şampiyonanın ardından 15 bine düşürülecek. Stadyumun üst tribününün halka açık bir pist haline getireceği de ifade ediliyor.

Dünya Atletizm Şampiyonası’nın 2021’de ABD’nin Eugene şehrinde düzenlenmesi planlanmış, fakat organizasyon pandemi nedeniyle yapılamamış, bir yıl sonraya ertelenmişti. Bu sene Budapeşte’deki şampiyona Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’ndan bir yıl önce olması nedeniyle ayrı bir önem de taşıyor. 2 bine yakın sporcunun mücadele ettiği Dünya Atletizm Şampiyonası’nda herkesin en fazla ilgiyle takip ettiği branşların başında kısa mesafe yarışları yer alıyor. Erkekler 100 metre yarışında bir yıl önce Eugene’de şampiyon olan Fred Kerley, Budapeşte’de unvanını korursa, 2015’te Pekin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndan bu yana 100 metrede unvanını koruyan ilk sprinter olacak. 9.83 saniye ile bu yıl dünyadaki en iyi dereceye imza atan Zharnel Hughes, Diamond League’de 100 metre yarışını kazanan Kenyalı olan Ferdinand Omanyala, 200 metrenin favorisi Noah Lyles’ın izlenmesi heyecanlı, keyifli bir yarış sunacak gibi görünüyor. Kadınlar 100 metrede ise bu sene formda olan oldukça fazla sayıda sprinter dikkat çekiyor. Jamaikalı Shericka Jackson, bu yaz 10.65 ile tüm zamanların en iyi altıncı derecesine imza attı. ABD’li Sha’Carri Richardson ise geçen yaz 10.71 ile tüm zamanların en iyi yedinci zamanına imza atarak geçen sene dünya ikincisi olan Jackson’a gözdağı verdi. Shericka Jackson ve Sha’Carri Richardson’ın iyi derecelerine karşın kadınlar 100 metre denilince akla gelen ilk isim olan Shelly Ann Fraser-Pryce bir kez daha tarihe geçmek için piste çıkacak. Budapeşte’ye beş dünya şampiyonluğu unvanıyla gelen Fraser-Pryce, altıncı kez altın madalyasını almak için koşacak. Bu seneki form grafiğiyle dikkat çeken tecrübeli sprinter Marie-Josee Ta Lou da 100 metrede sürpriz yapmak için piste çıkacak.

karsten warholm

Kadınlar 200 metrede de şampiyonluk adayı çok sayıda ismin olması atletizmseverleri heyecanlandırıyor. Shericka Jackson, 100 metrede olduğu gibi 200 metrede de şampiyonluğunu korumak için yarışacak. Jamaikalı sprinter, geçen sene dünya şampiyonu olurken hem tüm zamanların en iyi ikinci derecesine hem de şampiyona rekoruna imza atmıştı. Bu yaz 21.73 koşan Julien Alfred, 21.60’la Amerika Şampiyonası’nı kazanan Tokyo 2020’nin bronz madalyalısı Gabrielle Thomas da 200 metreye renk katmak için iddialı olan isimler. Erkekler 200 metrede ise Noah Lyles favori olarak piste çıkacak. ABD’li sprinter son iki yıldır bu mesafede çıktığı hiçbir yarışı kaybetmedi. Lyles, dünya şampiyonluğu unvanını korumak kadar, Usain Bolt’a ait tüm zamanların en iyi derecesi 19.19’a mümkün olduğunca yaklaşmak için de koşacak. Ona bu amacında en büyük yardımı ise Letsile Tebogo yapacak. 20 yaşındaki Botswanalı atlet, geçen sene 19.96 olan en iyi derecesini bu yaz 19.50’ye çekerek 200 metrede sürprize imza atabileceğini gösterdi.

fraser pryce

Kadınlar 400 metre engellide dünya rekorunu kıran son dünya şampiyonu Sydney McLaughlin-Levrone, Budapeşte’de 400 metrede yarışmaya karar vermişti. ABD’li sporcu geçirdiği sakatlığın ardından Paris 2024’ü göz önünde bulundurarak bu Dünya Şampiyonası’nda yarışmaktan vazgeçti. Onun yokluğunda Shaunae Miller-Uibo’nun pistlere geri dönüşünü izleyeceğiz. Son olimpiyat ve dünya şampiyonu, anne olduktan sadece beş ay sonra yarışacak. Erkekler 400 metre engellide 2022’de yenilmez olan, buna karşın sakatlığı nedeniyle Dünya Şampiyonası’nda yer alamayan Steven Gardiner, Eugene’de elde edemediği şampiyonluğu Budapeşte’de kazanmak için koşacak. Budapeşte’de büyük bir geri dönüş de izleyebiliriz. 2015’te Pekin’de ve 2017’de Londra’daki dünya şampiyonu unvanının sahibi olan fakat son beş yılını sakatlıklarla geçiren Wayde van Niekerk, bu yaz hem üç yarışta birinci oldu hem de altı yıl sonra ilk kez 44.10’un altına indi. Bu sene Dünya Şampiyonası’nda çıkış yapabilecek Afrikalı genç atletlerden biri de Muzala Samukonga. 20 yaşındaki Botswanalı, bu yıl ilk kez 44 barajının altına indi. Femke Bol’un Budapeşte’de kadınlar 400 metre engellide ilk dünya şampiyonluğu altınını alması beklenirken, erkeklerde de sıkı bir yarış bizi bekliyor. Geçen seneyi sakatlıklar nedeniyle istediği gibi geçiremeyen Tokyo 2020’nin dünya rekortmeni ismi Karsten Warholm, bu sene 46.51 koştu. Norveçli yıldızın en büyük rakipleri sakatlıktan gelen son dünya şampiyonu Alison dos Santos ve büyük şampiyonalarının gümüş madalyalı ismi Rai Benjamin.

shericka jackson

2023 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda erkeklerde ve kadınlarda hem 1500 hem de 5000 metrede şampiyonluk kovalayacak iki isim olacak. Geçen sene Eugene’de 1500 metrede dünya şampiyonluğunu kaçıran olimpiyat altın madalyalısı Jakob Ingebrigtsen, bu sene Avrupa rekorunu iki kez geliştirirken formda olduğunu gösterdi. Norveçli atletin, bu isteğini başarabilmesi için bu sezon hem 5000 hem de 10.000 metrede yılın en iyi derecelerini gerçekleştiren Berihu Aregawi’yi ve Tokyo 2020’nin şampiyonu Joshua Cheptegei’yi geride bırakması gerekiyor. Kadınlarda da Faith Kipyegon, Budapeşte’den çifte dünya şampiyonluğuyla ayrılmayı hedefliyor. Bu yaz, Genzebe Dibaba’nın 1500 metrede yedi yıldır kırılamayan rekorunu tarihe gömen Kenyalı sporcu, iddialı olduğunun mesajını verdi.

Budapeşte’de dünya rekoru kıracak mı diye izleyeceğimiz sporcular da olacak. Son dönemde katıldığı her şampiyonada kendisine ait olan dünya rekorunu geliştirmekten geri kalmayan Armand Duplantis, bu dünya şampiyonasında da 35 bin seyirci önünde rekorunu geliştirirse şaşırmamak lazım. Erkekler üç adım atlamada yeni bir dünya şampiyonu bizi bekliyor olabilir. 18 yaşındaki dünya gençler şampiyonu Jaydan Hibbert, bu yıl hem NCAA hem de Jamaika şampiyonasını kazandı. Üstelik bunları yaparken bu yılın en iyi derecesine imza attı. Mayıs’tan beri hiç yarışmayan son olimpiyat ve dünya şampiyonu Pedro Pablo Pichardo’nun Budapeşte’de olmayacağını da söyleyelim.

noah lyles

Son üç dünya şampiyonasında yüksek atlamada podyumun en üst basamağında yer alan Mutaz Essa Barshim, dünya şampiyonluklarını dörtlemek için yarışacak. Tarihe geçmek için Budapeşte’ye gelen bir diğer isim de Pawel Fajdek. Moskova’da 10 yıl önce düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ilk kez altın madalya kazanan Polonyalı çekiç atmacı, o günden bu yana hiçbir dünya şampiyonasında geçilmedi. Bu sezon çok iyi bir performans göstermese de, Sergey Bubka’nın üst üste altı dünya şampiyonluğu rekorunu egale etmenin Fajdek’ı motive edecek en önemli unsur olacağını da söylemek gerek.

Mustafa Taha

Mustafa Taha

2004’te spor medyasında çalışmaya başladı. Kendini bildiğinden beri yürüyerek mesafeleri katetmeyi tercih ediyor. İcra edemediği spor dallarını da izlemeyi, üzerine yazmayı, kafa yormayı seviyor.

Tüm yazılarına göz at (5)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR