BESİN KALORİ HESAPLAMA

Macfit hesaplama araçları sayfamızda ihtiyacınız olan bütün hesaplama araçlarını bulabilir, alanında uzman hocalarımıza iletebilirsiniz.

 • Simit

  100 Gram
  Macfif
  257 Kcal
  Karbonhidrat 50.00 %81.97
  Protein 10.00 %16.39
  Yağ 1.00 %1.64
  Besin Değerleri
  • 100 Gram 100 Gram
  • Karbonhidrat (g) 50.00 50.00
  • Protein (g) 10.00 10.00
  • Yağ (g) 1.00 1.00
  • Lif (g) 2.00 2.00
  • 100 Gram 100 Gram
  • Kolesterol (mg) 0.00 0.00
  • Sodyum (mg) 448.00 448.00
  • Potasyum (mg) 75.00 75.00

Simit Kaç Kaloridir ve Besin Değerleri Nelerdir?

En sevilen sokak lezzetleri arasında gösterilen simit, lezzetli yapısı ve pratik bir şekilde tüketilebilmesi sayesinde günün tüm öğünlerinde kendine yer bulur. Hem tek başına hem de farklı yiyecek ve içeceklerle birlikte tüketilebilen simit, aynı zamanda kültürel bir değerdir[1]. Gastronomik açıdan büyük önem taşıyan simit, Evliya Çelebi Seyahatnâmesi’ne göre ilk olarak İstanbul ve çevresinde yapılmaya başlamış ve sonra tüm Anadolu coğrafyasına yayılmıştır[2]. Bugün İstanbul simidi, Ankara simidi, Samsun simidi, Rize simidi gibi pek çok farklı türü bulunan simit dünyaca bilinen bir yiyecektir[1]. Peki simit kaç kalori? Simidin besin değerleri nelerdir biliyor musunuz? Herkesin severek tükettiği simitin besin değerleriyle ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Simit, buğday unundan üretilmesi sebebiyle karbonhidrat ağırlıklı bir gıdadır. Bu nedenle simit tüketmeyi sevenlerin en çok merak ettiği konuların başında 1 simit kaç kalori sorusu yer alır. Kalorisi gramajına göre değişse de ortalama 270 kalori aralığında olduğu söylenebilir. Bu değer, ortalama bir hamburger köftesinin kalori değerine yakındır.

simit kaç kalori?

1 adet sokak simidinde yaklaşık 50-60 gram karbonhidrat bulunur. Vücudun temel ihtiyaçları arasında bulunan karbonhidrat, tokluk hissini artırırken tokluk kan şekerini dengeler[3]. Vücudun enerji kaynağı olan glikojen depolarının dolmasını sağlayan karbonhidrat, vücut gücünü ve dengesini artırma açısından son derece faydalıdır. Günlük hayatta belli oranda simit tüketmek, günlük karbonhidrat ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayarak kendinizi daha güçlü, zinde ve enerjik hissetmenize yardımcı olabilir[3].

En sevilen günlük yiyecekler arasında bulunan simit, aynı zamanda protein açısından zengindir. Sokak simitlerinde ise genellikle 6 ila 10 gram protein bulunur[3]. Vücudun protein ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olan simit, protein bakımından zengin yiyeceklerle tüketilmesi durumunda kaslarınızın güçlenmesini ve metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyebilir. Bir adet simit, yalnızca 1 ila 10 gram yağ içerir[3]. Düşük yağ oranı, simidin pek çok beslenme programında belirli ölçüler dahilinde tüketilebilmesini sağlar.

Gün içinde tüketmeniz gereken kalori miktarı; yaşınıza, vücut yapınıza, kilonuza ve harcadığınız kalorilere göre değişiklik gösterebilir. Ağır sporlar yapmayan yetişkin bir kişinin gün içinde 1800 – 2000 kcal arası kalori tüketmesi önerilir. Bir diğer ifadeyle tek bir simit, günlük kalori ihtiyacınızın ⅙’sını karşılar. Gün içinde tek bir simit tüketmek, diğer gıda tüketimlerinize bağlı olarak kilo almanıza yol açmayabilir. Aynı gün içinde çok sayıda simit yemek ise günlük kalori ihtiyacınızdan daha fazlasını tüketmenize ve kilo almanıza sebep olabilir. Bu nedenle simidin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir[3].

Simit kalori oranı; simidin yapımında kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterir. Örneğin Ankara simidi, pekmezli suya batırılarak hazırlanır ve bu sebeple de yüksek bir kalori değerine sahiptir[1]. Bununla birlikte Kastamonu simidinde susam kullanılmaması, kalori oranının azalmasını sağlar[1]. Simitler, farklı işletmeler tarafından kendilerine özgü tariflerle de pişirilebilir. Bazı işletmeler, simit yapımında pekmeze ve susama yer vermezken bazı işletmeler de özel mayalar kullanmayı tercih eder. Bu gibi farklılıklar, simidin aynı besin değerlerine sahip olmamasına neden olur. Daha fazla susam ve pekmez içeren simitlerin kalori oranının sokak simitlerine oranla daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bu sebeple simit tüketmeden önce seçtiğiniz simidin içeriğini ve besin değerlerini incelemenizde fayda var.

Sporcular Simit Tüketebilir mi?

Simit, çok özel ve popüler bir sokak lezzeti olması sebebiyle geniş kitleler tarafından sıklıkla tüketilir. Her öğünde tüketilmeye uygun olan simit, pek çok gıda gibi kontrollü bir şekilde tüketilmesi durumunda spor ve diyet programlarında kendine yer bulabilir[4]. Simidin karbonhidrat içeriği, sporcuların glikojen ihtiyacını daha kolay karşılamalarına yardımcı olarak spor performansına olumlu yönde etki edebilir[4]. Sporcuların simitteki besin değerlerinden  etkili bir şekilde yararlanabilmesi için ise simit tüketimini kontrollü bir şekilde gerçekleştirmesi gerekir.

simit besin değerleri

Sporla ilgilenen kişilerin tüketmesi gereken günlük kalori miktarı, vücut ağırlıklarına ve uyguladıkları antrenman programına göre değişiklik gösterir[5]. Vücut ağırlığı arttıkça, sporda harcanan efor da yükselir. Bu sebeple daha ağır kas kütlelerine sahip olan sporcuların kalori ihtiyacı artar. Antrenman programı daha yoğun olan sporcular da diğerlerine göre daha fazla kalori ihtiyacı duyar[5]. Spor süresi ve sıklığı da kalori ihtiyacını etkileyen faktörler arasında bulunur. Her gün spor yapan kişilerin kalori ihtiyacı, aralıklı olarak antrenman yapan kişilere göre daha yüksektir. Bu noktada sporcuların günlük olarak tüketebileceği simit miktarı, kişisel kalori ve karbonhidrat ihtiyaçlarına göre belirlenebilir[4].

Simit, özellikle antrenman ve müsabaka sonrasında tüketilmesi uygun bulunan gıdalar arasında yer alır[4]. Antrenman ve müsabaka esnasında harcanan enerji miktarı, glikojen depolarının boşalmasına sebep olur. Spordan hemen sonra tahıl içerikli gıda tüketmek ise sporcuların karbonhidrat açığını kapatmasını sağlayarak glikojen eksikliğine bağlı olarak gelişebilecek halsizlik, güçsüzlük gibi sorunların engellenmesine yardımcı olur[4] Sporcuların antrenman ve maç sonrasında simitle birlikte protein içerikli gıdalar tüketmesi de kasların gelişimi açısından önemlidir. Simit yanında süt ürünü ya da et tüketen sporcular, kaslarının zayıflamasını engelleyerek performanslarını koruyabilir[5].

Spor sürecinde simit tüketmek, ihtiyaç duyulan karbonhidrat ve kalori miktarına yağ tüketmeden ulaşılmasını kolaylaştırır. Yağ tüketimini kontrol altında tutmak, sporcu sağlığı ve performansı açısından büyük önem taşır. Yüksek oranda yağ tüketilmesi durumunda vücudun enerji ihtiyacı yağlardan karşılanır. Bu durum da sporcuların performans düşüklüğü yaşamasına ve dengesiz bir beslenme programı uygulamasına yol açabilir[5]. Düşük yağ oranlarına sahip olan simit, sporcuların kalori ve karbonhidrat eksikliklerini giderirken düşük seviyede yağ tüketmelerini sağlayarak metabolizmalarının zarar görmesini önler[4].

Simidin Kalorisi Nasıl Yakılır?

Günlük olarak tüketilen kalori yakılan kaloriden daha fazla olduğunda, vücudun yağ depoları dolmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir. Vücut dengesini korumak ve fit bir görünüme sahip olmak isteyen herkesin tükettiği fazla kalorileri yakmasında yarar bulunur. Simidin kalorisini yakmak için yapmanız gerekenler ise tükettiğiniz simit miktarına ve türüne göre değişir. Günde bir adet simit tüketiyor ve günlük almanız gereken kalori miktarını aşmıyorsanız basit egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Bir saatlik orta tempolu bir yürüyüşle bile aldığınız kalorileri yakabilirsiniz[6]. Daha fazla kalori almanız durumunda ise aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

simit kalorisi
 • Kalori yakmanın en etkili yollarından biri tempolu koşudur. Vücuttaki pek çok kas grubunu aynı anda çalıştığı için etkili bir şekilde kalori yakabilirsiniz. Tükettiğiniz bir simitin kalorisini yakmak için 30 ila 60 dakika arasında orta tempolu şekilde koşabilirsiniz[6].
 • Kalori yakmanıza yardımcı olması için yüzme sporuna başvurabilirsiniz. Bir adet simidin kalorisini temponuza bağlı olarak 30 ila 40 dakikalık bir yüzme programıyla yakabilirsiniz[6].
 • Fitness salonundaki kardiyo aletlerinden faydalanarak da kalorileri kolayca yakabilirsiniz. Kondisyon bisikleti, eliptik bisiklet, kürek gibi aletlerle 30 dakika boyunca çalışarak simidin kalorisinden kurtulabilirsiniz[6].
 • HIIT egzersizleri, kalori yakma konusunda son derece etkili yöntemlerin başında yer alır. Isınma ve esneme hareketleriyle birlikte yaklaşık yarım saatlik bir HIIT egzersizi yaparak simitten aldığınız kalorilerin depolanmasını önleyebilirsiniz[6].
 • Crossfit egzersizleri de kalori yakmak isteyenlerin tercih ettiği programlar arasında yer alır. Hafif ya da orta seviyede bir crossfit egzersiz programı uygulayarak simitle aldığınız kalorilerden kurtulabilirsiniz.

Simit Diyet Yaparken Tüketilebilir mi?

Diyet yaparak kilosunu korumak ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyen pek çok kişi, diyet sürecinde simit tüketiminin uygun olup olmadığını merak eder. Diyette simit yenir mi sorusuna yanıt vermeden önce, ilk olarak doğru diyet programını tercih ettiğinizden emin olmanız gerekir. Uzmanlara göre ekstrem diyetlerin sağlık üzerinde zararlı olup olmadığı henüz belli değildir[7]. Bu sebeple pek çok uzman, dört besin grubunun da dengeli bir şekilde tüketildiği ve kalori hesabı yapılan geleneksel diyetleri önerir[7]. Bu diyetlerde hemen hemen her gıda tüketilebilir.  Önemli olan tüketilen gıdaların ölçüsü ve içeriğidir. Diyet programının hedefine ve eşzamanlı olarak uygulanan sporun gereksinimlerine uygun olmak koşuluyla diyet sürecinde de simit tüketilebilir.

Diyetteyken simit tüketirken dikkat etmeniz gereken ilk detay, çok yönlü beslenmeyi ihmal etmemektir. Örneğin sabahları sadece bir simitle geçiştirmek, ihtiyaç duyduğunuz diğer besin değerlerinden mahrum kalmanıza sebep olarak sağlığınıza zarar verebilir[8]. Simit tüketimini çok yönlü ve kontrollü bir beslenme programı içinde gerçekleştirmeniz; karbonhidrat, protein, besinsel lif, vitamin, mineral gibi ihtiyaçlarınızın tamamını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Simit tüketirken uymanız gereken bir diğer kural da kalori hesabı yapmaktır. Diyetisyeniniz tarafından belirlenen günlük kalori ihtiyacınıza uygun şekilde tüketim yaptığınız sürece diyet yaparken güvenle simit yiyebilirsiniz. Kalori hesabını doğru şekilde yapabilmek için tercih ettiğiniz simitin neler içerdiğini, nasıl pişirildiğini ve kaç gram olduğunu öğrenmenizde yarar bulunur[8].

simit ve diyet ilişkisi

Simit satın alırken, pekmez ve susam oranı düşük seçeneklere yönelerek alacağınız kalori miktarını azaltabilirsiniz[1]. Ayrıca buğday unu yerine çavdar ya da kepek unundan yapılan simitleri tercih ederek daha fazla besinsel lif tüketebilir ve kendinizi uzun süre tok tutabilirsiniz. Simidi yağsız peynir, yağsız zeytin, salatalık, domates gibi gıdalarla birlikte tüketerek çok yönlü bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Reçel, marmelat, pekmez, kakaolu krema gibi gıdalardan uzak durarak tüketeceğiniz kalori miktarını düşürebilirsiniz[1].

Diyet sürecinde simit tüketirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da tüketim saatleridir. Akşam saatlerinde metabolizma hızı yavaşlar ve tüm vücut dinlenmeye geçer. Bu sebeple geç saate en fazla bir dilim meyve ya da bir bardak süt gibi hafif gıdalar tüketmeniz önerilir. Bazı beslenme uzmanları ise akşam saatlerinde herhangi bir gıda tüketilmemesi gerektiğini savunur. Simit, yoğun şekilde karbonhidrat içermesi ve glikojen depolarını doldurması sebebiyle akşam saatlerinde tüketilmesi önerilmeyen gıdalar arasındadır. Geç saatlerde simit tüketmeniz, ulaşacağınız enerjiyi hemen yakamayacağınız için vücudun yağ depolamasına yol açarak kilo almanızı tetikleyebilir[8].

Günlük hayatın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan simit, içeriği ile pek çok beslenme programında kendine yer bulabilir. Ölçülü bir şekilde tüketilmesi durumunda formunuza zarar vermeyen simit; diğer gıda türleriyle desteklendiğinde dengeli ve düzenli bir beslenme programı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Her düzeyde sporcunun beslenme programına dahil edebileceği simit, farklı diyet programlarında da değerlendirilebilir.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (186)
SAYFA BAŞINA DÖN

İLGİLİ MAKALELER

Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları
BESLENME Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları

Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürmesi için gereken tüm kimyasal tepkimelere verilen isimdir. Hücrelerimiz, metabolik olaylar sonucu gün içi gereken enerjiyi üretirler. Metabolizma nedir, metabolizma hızlandırma yolları ve metabolizmanın işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için detaylara göz atabilirsiniz.

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

KENDİNE EN YAKIN KULÜBÜ BUL
MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR