BESİN KALORİ HESAPLAMA

Macfit hesaplama araçları sayfamızda ihtiyacınız olan bütün hesaplama araçlarını bulabilir, alanında uzman hocalarımıza iletebilirsiniz.

 • Salatalık

  Adet (Orta)
  Macfif
  14 Kcal
  Karbonhidrat 2.00 %100.00
  Protein 0.00 %0
  Yağ 0.00 %0
  Besin Değerleri
  • 100 Gram 1 Adet (Orta)
  • Karbonhidrat (g) 1.00 2.00
  • Protein (g) 0.00 0.00
  • Yağ (g) 0.00 0.00
  • Lif (g) 0.00 0.00
  • 100 Gram 1 Adet (Orta)
  • Kolesterol (mg) 0.00 0.00
  • Sodyum (mg) 2.00 2.00
  • Potasyum (mg) 147.00 176.00

Salatalık Kaç Kaloridir ve Besin Değerleri Nelerdir?

Kahvaltıların, salataların ve ara öğünlerin vazgeçilmezlerinden olan salatalık, eşsiz lezzeti sayesinde pek çok kişi tarafından sıklıkla tüketilir. Diyet programlarında da önerilen salatalık, yüksek besin değerleriyle de öne çıkar. Yoğun vitamin ve mineral içeriğiyle sağlığınıza önemli katkılarda bulunan salatalık, aynı zamanda düşük kalori değerlerine sahiptir[1]. Son derece düşük kalorili olması sayesinde sporcuların ve diyet yapanların favori yiyecekleri arasında yer alan salatalık, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur[3]. Peki salatalık kalori değerleri ne kadardır, salatalık tüketmek sağlığınıza ne gibi faydalar sağlar, biliyor musunuz? Bu konudaki tüm detaylar için aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

salatalık kaç kalori?

Salatalık, çok sayıda farklı vitamin ve mineral içerir. A, C ve K vitaminleri bakımından çok zengin olan salatalıkta ayrıca potasyum, magnezyum ve bakır gibi mineraller bulunur[1]. Vitamin ve minerallerle sağlığınızı destekleyen salatalık, önemli oranda folik asit de içerir[1]. Salatalığın en çok öne çıkan özellikleri arasında düşük kalori oranı da bulunur. “1 salatalık kaç kalori” sorusunun yanıtı ise salatalığın türüne ve boyutuna göre değişiklik gösterir. Standart boyutta salatalıklar ortalama 14 kalori içerir[1].

Farklı şekillerde tüketilebilen salatalık, %90 oranında sudan oluşmasıyla da diğer doğal gıdalardan ayrılır[1]. Vücudun su ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olan ve susuzluk hissini gideren salatalık, özellikle spor, diyet ve definasyon süreçlerinde sağlığa destek olması amacıyla tüketilebilir[3]. Salatalığın en önemli özellikleri arasında şeker oranının çok düşük olması da sayılabilir. Bu sayede beslenme programına salatalık ekleyen kişiler şekerin oluşturacağı sağlık sorunlarından korunarak sağlıklı ve dengeli bir diyet oluşturabilir[1].

Salatalık, düşük oranlarda da olsa protein ve karbonhidrat da içeren bir bitkidir. Salatalığın 100 gramında 2 gram karbonhidrat bulunur[1]. Bu değer, karbonhidrat ihtiyacınızın tamamını karşılamasa da salatalığa yer verdiğiniz çok yönlü beslenme programlarını destekler.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Çok sayıda vitamin, mineral ve asit içeren salatalık, sağlığınızı desteklemenize de yardımcı olabilir. Salatalığın içerdiği A, C ve K vitaminleri, vücudun savunma sistemini güçlendirirken hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Kendinizi daha güçlü ve enerjik hissetmenize yardımcı olan vitaminler, iç organlarda oluşabilecek rahatsızlıkları önlemeyi de kolaylaştırabilir[3]. A, C ve K vitaminleri, cilt ve saç üzerinde de olumlu etkilerde bulunabilir. Cildin daha sağlıklı ve genç bir görünüm sergilemesini kolaylaştıran vitaminler, yaşlılık ya da çevresel faktörler sebebiyle oluşabilecek kırışıklık, lekelenme, gevşeme ve kızarıklık gibi sorunları azaltır[3]. Saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olan vitaminler, saç diplerindeki cildi de canlandırarak kepek oluşumunu azaltır[3].

Salatalık içeriğindeki mineraller, vücudun güçlenmesine önemli katkılarda bulunur. Mineral eksikliğine bağlı halsizlik sorununu çözmenize yardımcı olan salatalık, aynı zamanda hormonlarınızın daha sağlıklı ve dengeli bir şekilde salgılanmasını da kolaylaştırabilir[1]. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan mineraller, kan basıncının daha dengeli ve sağlıklı bir hâle gelmesine de yardımcı olabilir. Magnezyum ve potasyum, aynı zamanda sinir ve kasların sağlıklı bir şekilde çalışmasını da kolaylaştırır[6]. İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu mineraller arasında bulunan magnezyum ve potasyum, aniden gelişebilen sağlık sorunlarının önlenmesi konusunda da etkilidir[6].

Besinsel doğal asitler de içeren salatalık, hücre sağlığına önemli katkılarda bulunur. Doğal asitler, hücrelerin daha sağlıklı bir şekilde çoğalmasına yardımcı olurken ölü hücrelerin vücuttan atılmasını da kolaylaştırır. Bu sayede yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarını yavaşlatan doğal asitler, vücudun daha genç ve dinç kalmasına yardımcı olur[1]. Salatalık içindeki yoğun folik asit, hamilelik sürecinde de çok ihtiyaç duyulan bir bileşendir. Anne karnındaki embriyoların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olan folik asit, gebeliğin sorunsuz bir şekilde gelişmesini kolaylaştırabilir[7].

İçerdiği su oranının oluşturduğu etkiler de salatalığın faydaları arasında önemli bir yere sahiptir. Vücudunuzun su ihtiyacını doğal ve sağlıklı bir şekilde karşılamanıza yardımcı olan salatalık, dehidrasyona bağlı sağlık problemleriyle karşılaşma riskinizi düşürebilir[1]. Gazlı ve katkı maddeli içecekler yerine salata tüketen kişiler, su ihtiyaçlarını doğal bir şekilde karşılarken sağlıklarında oluşabilecek zararlardan da korunabilir. Besinsel lif içeriğiyle sindirim sisteminizi destekleyen salatalık, daha düzenli ve sağlıklı bir sindirime kavuşmanıza yardımcı olarak şişkinlik ve gaz gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir[1].

Salatalığın 100 gramında 16 mg kalsiyum da bulunur. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum, ağız ve diş sağlığına da fayda sağlayabilir. Diş minelerinin zarar görmesini önleyen kalsiyum, çürüklere karşı etki edebilir[1]. Ağız hijyeni konusunda da etkili olan salatalık, bakteri oluşumunu azaltarak nefes kokusunu da önemli oranda azaltabilir. Güçlü bir ödem söktürücü olan salatalık, içerdiği su oranı sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırabilir. Şişkinlik sorununun giderilmesine yardımcı olan salatalık, bir yandan daha fit ve ince görünmenize yardımcı olurken diğer yandan şişkinliğe bağlı sağlık sorunlarından korunmanızı sağlayabilir[3].

Salatalık Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En sağlıklı doğal gıdalar arasında yer alan salatalık, her yaşta kişi tarafından düzenli olarak tüketilebilir. Salatalığı tüketirken dikkat etmeniz gereken birinci nokta ise doğru ürün satın almaktır. Yetiştirilme sürecinde katkı maddesi eklenmiş salatalıklar, organik özellikleri zayıfladığı için sağlığa zararlı bileşenler içerebilir[2]. Salatalıkların güçlü besin değerine sahip olmasını sağlayan bir diğer faktör de doğal koşullarda üretilmeleridir. Doğallıktan uzak ortamlarda ve yeterli bileşenlere sahip olmayan toprakta yetişen salatalıkların besin değerleri, organik ürünlere göre daha düşük olabilir[2]. Bu sebeple doğal yöntemlerle üretilmiş ve genetiğine müdahale edilmemiş salatalıklar satın almanız, hastalıklardan korunmanız açısından büyük önem taşır.

Salatalık tüketirken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise tüketimde aşırıya kaçmamaktır. Aşırı tüketim, salatalık içindeki yoğun su miktarının kan dolaşımına zarar vermesine sebep olabilir. Bu durum da farklı sağlık problemlerini tetikleyebilir. Salatalığın içerdiği bileşenlerden herhangi birine alerjisi bulunan kişilerin de doktor gözetimi olmadan salatalık tüketmemesinde yarar bulunur[1].

Farklı beslenme programları içinde salatalığa da yer verirken çok yönlü beslenmeyi ihmal etmemeniz de önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için protein, karbonhidrat, şeker, yağ gibi bileşenlerin tümünden gerekli miktarda tüketmek gerekir. Salatalık, bu bileşenlerin önemli bir kısmını içerse de diğer besinlerle birlikte tüketilmesi gereken bir gıdadır. Kilo vermek ya da benzeri hedeflerle salatalığa ağırlık vermek ve diğer besin türlerini ihmal etmek, dengesiz bir beslenme programı oluşturarak sağlığınızı tehlikeye atabilir[4].

Hangi Diyeti Uygularken Salatalık Tercih Edilebilir?

Düşük kaloriye ve yüksek besin değerlerine sahip olan salatalık, pek çok farklı diyet programında da tercih edilir[1]. Özellikle kilo verme amaçlı diyetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan salatalık, dengeli beslenme programlarında önemli bir yere sahiptir. Kilo vermek ya da kilonuzu korumak için uygulayacağınız beslenme programlarında salatalığa yer verirken, bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekir. Diyetlerinizi salatalıkla zenginleştirirken dikkat etmeniz gerekenler şöyledir:

 • Salatalık diyeti olarak adlandırılan ve sadece salatalık tüketimine dayanan diyetler, sağlık açısından riskli olabilir. Bu sebeple salatalığa yer verdiğiniz diyetlerde bitkisel ve hayvansal gıdalarla tahılları da dengeli bir şekilde tüketmeniz önerilir. Eğer vegan ya da vejetaryen bir beslenme programını tercih ediyorsanız, salatalıkla beraber hayvansal gıdalardaki proteinin boşluğunu dolduracak gıdalar tüketmeniz gerekir[4].
 • Salatalığı hamilelikte uygulayacağınız diyetlerde kullanacaksanız, tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar bulunur. Salatalık içindeki ödem söktürücü bileşenler, gebelik sürecine zarar verebilir. Bu sebeple güvenli bir diyet yapmak için doktorunuzun görüşünü almanız büyük önem taşır[3].
 • Diyet programına ek olarak spor yapan kişiler, glikojen depolarını doldurmak ve enerjilerini artırmak için güçlü bir karbonhidrat takviyesine ihtiyaç duyar. Salatalığın karbonhidrat değerlerinin düşük olması sebebiyle spor yapan kişilerin diyetlerinde salatalığa ek olarak tahıl, makarna ya da ekmek türlerine yer vermesi gerekir[8].
 • Salatalık, yağ oranının düşük olması sebebiyle definasyon diyetlerinde tercih edilebilir. (1) Bununla birlikte definasyon sürecinde tansiyon düşüklüğü sorunuyla karşılaşmamak için salatalığın protein içeren gıdalarla takviye edilmesinde yarar bulunur.

Diyet yaparak kilo vermek için, günlük olarak harcadığınız kaloriden daha düşük kalori tüketmeniz gerekir. Kilonuzu korumak için ise tükettiğiniz ve harcadığınız kalorinin dengede olması önerilir. Diyet programlarınızda salatalığı kalori tüketiminizi dengelemek için kullanabilirsiniz. Örneğin yüksek kalorili gıdaları düşük kalori değerlerine sahip olan salatalıkla birlikte tüketerek hem uzun süreli bir tokluk elde edebilir hem de günlük kalori sınırınızı aşmadan beslenebilirsiniz. (4)

Salatalığa yer verdiğiniz diyetlerin daha etkili olması için, salatalığın faydalarını azaltmaktan da kaçınmanız gerekir. Örneğin kahve ve tuz gibi vücuttaki su tutulumunu artıran unsurlardan uzak durarak salatalığın ödem söktürücü etkisini artırabilirsiniz. Salatalığın sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerden daha fazla faydalanmak için, sindirimi zorlaştıran kızartmalardan kaçınabilir, diyetinizi besinsel lif içeren diğer gıdalarla güçlendirebilirsiniz[6]. Salatalığın metabolizmanıza daha güçlü bir şekilde etki etmesi için, salatalık içeren öğünlerinizde metabolizma hızını artıran ve kan dolaşımını güçlendiren doğal baharat türlerine yer verebilirsiniz.

Lezzetli, doğal ve çok faydalı bir gıda olan salatalık, yediden yetmişe herkesin tüketebileceği gıdalar arasında bulunur. Yüksek oranda A, C ve K vitamini içeren salatalık, cilt sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok farklı konuda size fayda sağlar. İçerdiği minerallerle kaslarınızı, kemiklerinizi ve organlarınızı güçlendirmenize yardımcı olan salatalık, düşük kalori değerleriyle de diyet programlarını destekler.

Daha sağlıklı bir yaşam için tüm öğünlerinizde salatalığa yer vererek ihtiyaç duyduğunuz vitamin, mineral, doğal asit gibi bileşenlerin büyük kısmını kolayca karşılayabilirsiniz. Salatalık tüketimini karbonhidrat ve protein içeren diğer gıdalarla destekleyerek çok yönlü bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Kalori hesabı yaptığınız diyetleri kolayca uygulayabilmenize yardımcı olan salatalıkla uzun süreli tokluk hissine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Salatalığın içerdiği su miktarıyla vücudunuzdaki şişkinliklerden kurtulabilir, daha genç bir cilt görünümüne kavuşabilir ve kan dolaşımınızı güçlendirebilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (186)
SAYFA BAŞINA DÖN

İLGİLİ MAKALELER

Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları
BESLENME Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları

Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürmesi için gereken tüm kimyasal tepkimelere verilen isimdir. Hücrelerimiz, metabolik olaylar sonucu gün içi gereken enerjiyi üretirler. Metabolizma nedir, metabolizma hızlandırma yolları ve metabolizmanın işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için detaylara göz atabilirsiniz.

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

KENDİNE EN YAKIN KULÜBÜ BUL
MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR