BESİN KALORİ HESAPLAMA

Macfit hesaplama araçları sayfamızda ihtiyacınız olan bütün hesaplama araçlarını bulabilir, alanında uzman hocalarımıza iletebilirsiniz.

 • Elma

  Adet
  Macfif
  46 Kcal
  Karbonhidrat 12.00 %100.00
  Protein 0.00 %0
  Yağ 0.00 %0
  Besin Değerleri
  • 100 Gram 1 Adet
  • Karbonhidrat (g) 13.00 12.00
  • Protein (g) 0.00 0.00
  • Yağ (g) 0.00 0.00
  • Lif (g) 2.00 2.00
  • 100 Gram 1 Adet
  • Kolesterol (mg) 0.00 0.00
  • Sodyum (mg) 1.00 0.00
  • Potasyum (mg) 107.00 96.00

Elmanın Besin Değerleri Nelerdir?

En lezzetli meyveler arasında yer alan elma, yüksek besin değerleriyle de öne çıkar. Ortalama %85 oranında sudan oluşan bir adet elmada %11 oranında karbonhidrat, %2 oranında diyet lif, %0.3 oranında protein bulunur[1]. Bu içeriği sayesinde doyurucu bir besin olarak öne çıkan elma, aynı zamanda çok sayıda vitamin de içerir. Peki elmada hangi vitaminler var? Bu sorunun yanıtı bir hayli uzun denebilir. Organik yollarla elde edilmiş bir adet elmada A, B, C, G, E ve K vitaminlerinin tamamı bulunur. Elma içeriğindeki yoğun vitamin bileşenleri ise sağlık açısından son derece önemli faydalar sağlar[2].

elma besin değeri

Elma besin değeri yüksek bir gıda olarak kabul edilmesinin yanı sıra sağlığa zarar bakımından da güvenli bir gıdadır. Bir adet elmada %0.5 oranında organik asit ve %0.6 oranında yağ bulunur. Bu sebeple son derece sağlıklı bir gıda olarak öne çıkan elma, sporcular ve sağlıklı bir şekilde beslenerek kilosunu korumak isteyen kişiler tarafından güvenle tüketilebilir[2] Elma içeriğinde, sağlığa son derece yararlı antioksidan maddeler de bulunur. Özellikle kabuk kısmında bulunan fenolik bileşenler sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağı olan elma, bu yönüyle metabolizma ve cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir[1].

Elma içeriğinde, çok sayıda mineral de bulunur. Magnezyum, silisyum, kalsiyum, potasyum, demir, bakır, çinko, fosfor, sodyum gibi mineraller bakımından son derece zengin olan elma, vitaminlerin daha fazla etki etmesini sağlarken vücuttaki sistemlerin performansını da artırır. Sağlıklı bileşenler bakımından son derece zengin olan elma, düşük kalori içermesiyle de öne çıkar. Bir adet elmada, türüne ve gramajına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 50 kcal kalori bulunur[4]. Son derece sağlıklı bir besin olan elma, bu sayede doğru bir şekilde tüketildiği sürece kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Elma, içerdiği organik asitlerle de sağlığınıza katkıda bulunan bir gıdadır. Elma içeriğindeki organik asitler, ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olurken vücudunuzdaki ödemleri atmanızı da kolaylaştırabilir. Cilt üzerinde de etkili olan bu organik asitler, size canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırmalarının yanı sıra saç diplerindeki kepek oluşumunu da azaltabilir. Elma içeriğindeki organik asitler, sindirimi kolaylaştırmalarıyla da öne çıkar. Kabızlık sorunu yaşayan pek çok kişiye önerilen elma, içerdiği asitler sayesinde sindirim konusunda yaşadığınız problemleri aşmanıze destek olabilir[1][4].

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma, sağlık için en faydalı meyveler arasında ilk sıralarda bulunur. Vitamin, mineral, lif, protein ve karbonhidrat içeren elma, bu sayede metabolizmanızı güçlendirirken vücudunuzdaki pek çok fonksiyonu da düzenler. Elmanın bilimsel olarak ispatlanmış faydalarının bir bölümü ise şu şekildedir:

elmanin faydaları
 • Yoğun vitamin içeren elma, düzenli tüketilmesi durumunda bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hastalıklara karşı koruyucu bir etki oluşturabilir[4].
 • Elma içeriğindeki mineraller, metabolizmanızı hızlandırırken organlarınızın ve hormon bezlerinizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir[2].
 • Elma içeriğindeki besleyici lifler, bir yandan tokluk hissini artırırken diğer yandan sindirim sisteminizi düzenleyebilir; kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir[1].
 • Elma, çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Elma kabuğunda bulunan serbest antioksidanlar, serbest radikallerin vücutta oluşturduğu deformasyonları azaltabilir, organların kendi kendini onarmasını kolaylaştırabilir[2].
 • Elmada bulunan serbest antioksidanlar, kana hızlı bir şekilde karışarak kan dolaşımını güçlendirebilir ve damar içinde tıkanıklık oluşturan zararlı maddelerin temizlenmesini destekleyebilir[2].
 • Antioksidan içeriği, elmanın pek çok iç hastalıklarına karşı etkili olmasını da sağlayabilir. Düzenli olarak elma tüketmek, genel sağlık durumunuza ve diğer faktörlere de bağlı olarak çeşitli iç hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir[1].
 • Aynı zamanda cilt sağlığı üzerinde de etkili olduğu düşünülen bir meyvedir. Elma kabuğundaki antioksidanlar ve elma gövdesindeki vitaminler, cildinizi besleyerek daha doğal ve genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olabilir[1].
 • Elma, şeker bağımlığını azaltma konusunda da faydalı bir meyvedir. İşlenmiş şeker içeren gıdalar yerine doktorunuzun tavsiye ettiği kadar elma tüketmeniz, kan şekerinizi dengelemenizi kolaylaştırabilir[4].
 • Elma, ağız ve diş sağlığı üzerinde de önemli etkilerde bulunur. Malik asit içeren elma, bu sayede dişlerde zararlı bakteriler oluşmasını engelleyebilir. Çiğneme esnasında diş aralarının temizlenmesi de elmanın ağız ve diş sağlığını hızlı bir şekilde güçlendirmesine katkı sağlayabilir[4].
 • %85 oranında sudan oluşan elma, metabolizmanızdaki su oranını dengeleyebilir, kan dolaşımını destekleyebilir ve vücudunuzdaki su tutulumunu azaltabilir[1].
 • Elma, pek çok hekim tarafından hamile kadınlar için de önerilen gıdalar arasındadır. Elmanın içerdiği vitamin ve mineraller gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini kolaylaştırırken elma kabuğundaki organik asitler de bebeğin gelişimini hızlandırabilir. Elma, aynı zamanda hamileliğin yol açacağı sindirim ve dolaşım sorunlarının giderilmesine de destek olabilir[1][2].
 • Elma, pektin içeriğiyle de insan sağlığına önemli katkılarda bulunabilir. Petkin, yararlı kolesterolü dengelerken zararlı kolesterolün vücuttan tahliye edilmesine katkıda bulunan bir bileşendir. Düzenli olarak elma tüketmek, kolesterolünüzü kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir[1].
 • Elma, hekimler tarafından kalp sağlığı için de önerilebilen bir besindir. Kalp ve damar sağlığı konusunda risk taşıyan kişiler, beslenme programına şerbetli ya da sütlü tatlılar yerine elma ekleyerek zararlı şekerli içeriklerden korunabilir, elmanın olumlu etkileriyle hastalık risklerine karşı korunabilir[1].
 • Ödem söktürücü özelliği bulunan elma, doktor gözetiminde düzenli olarak kullanılması durumunda vücudunuzdaki ödemleri atabilir, şişkinliğinizi alabilir ve daha ince bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olabilir[4].

Sporcu Beslenmesinde Elmanın Yeri

Sporla ilgilenen herkesin beslenme programlarını diyetisyen ve doktor gözetiminde oluşturması gerekir. Vücudunuzu yakından tanıyan doktor ve diyetisyenler, doğrudan ihtiyacınıza yönelik bir program oluşturarak bir yandan spor performansınızı artırırken bir yandan da sağlığınızı korur. Çok sayıda detay içeren sporcu beslenmesi, ağırlıklı olarak günlük enerji ihtiyacını karşılama, yağ oluşumunu engelleme ve kasları güçlendirme hedefleriyle planlanır. Bu beslenme programlarının büyük bölümünde ise elmaya yer verilir[5][6].

Sporcu Beslenmesinde Elmanın Yeri

Elma, vegan ve vejetaryen beslenme programlarını tercih eden sporcular için de büyük önem taşıyan bir gıdadır[5]. Vegan ya da vejetaryen sporcuların günlük olarak tüketebileceği elma, bir yandan vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını karşılarken diğer yandan protein içeriğiyle de sporcuların kendilerini daha güçlü hissetmelerine yardımcı olur[5]. Hayvansal gıdaların sağladığı proteini bitkisel gıdalarla karşılayan vegan ve vejetaryen sporcular, bu süreçte elmadan da önemli ölçüde yararlanabilir.

Elma, sporla amatör olarak ilgilenen kişilerin de düzenli olarak tüketmesi gereken temel gıdalardan biri olarak kabul edilir. Herhangi bir profesyonel amacı olmadan, yalnızca fit kalmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için spor yapan kişiler de elmanın birbirinden önemli faydalarından yararlanabilir. Elma, yoğun vitamin içeriğiyle enerjinizi artırırken sporda daha güçlü bir performans sergilemenize yardımcı olur[1]. Yüksek oranda besinsel lif içermesi sayesinde uzun süreli tokluk hissi veren elma, açlık oranını azaltır, fazla gıda tüketmenizi önleyerek kilo almanızı engelleyebilir[1].

Elmanın hem amatör hem de profesyonel sporcular için sağladığı bir diğer fayda da metabolizma hızını artırmasıdır. İçerdiği minerallerle daha güçlü bir metabolizmaya kavuşmanızı sağlayan elma, düzenli sporla birlikte daha fazla kalori yakmanıza destek olarak kilonuzu kontrol altında korumanıza yardımcı olur[2] Elmanın metabolizma üzerindeki olumlu etkileri, farklı spor hareketlerinin etkisini de artırır. Metabolizmanızı güçlendirerek daha etkili spor programları uygulamanıza yardımcı olan elma, fiziksel gelişiminize önemli katkılarda bulunur[4].

Beslenme programında elmaya yer vermek isteyen amatör ve profesyonel sporcuların elmanın besin değerlerini incelemesinde ve eksik kalan besin değerlerini farklı gıdalarla takviye etmesinde yarar bulunur. Elma, faydalı ve etkili bir meyve olsa da tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir yaşam, anca dengeli bir beslenmeyle mümkündür. Bu sebeple de beslenme programınıza doktorunuzun önereceği diğer tüm gıdaları eklemeyi ve elmayla birlikte bu gıdaları da ölçülü bir şekilde tüketmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

elmanın faydaları

Elma Yemek Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

Elma, kilo vermek isteyen herkesin faydalanabileceği bir besindir. Doktorların ve diyetisyenlerin kilo verme sürecindeki kişilere sıklıkla önerdiği elma, diyet programlarının temel unsurları arasında kabul edilir. Elmanın kilo verme üzerindeki etkileri ise doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki türe ayrılır. Elmanın kilo verme üzerindeki doğrudan etkileri şu şekildedir:

 • Elma, içerdiği vitamin ve minerallerle metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırabilir[1].
 • Elma içeriğindeki organik asitler, ödemlerinizi sökerek vücudunuzdaki su oranını azaltabilir[4].
 • Elmanın temel maddeleri arasında yer alan organik asitler, yağ yakımına destek olarak kilo vermenizi hızlandırabilir[1].
 • Elma, besinsel lifleri sayesinde sindiriminizi düzenleyerek definasyon süreçlerinde vücudunuzu inceltmenize yardımcı olabilir[1].

Elma tüketiminin kilo verme üzerindeki dolaylı etkileri, ağırlıklı olarak elmanın beslenmeye ve metabolizma hareketlerine olan katkılarından kaynaklanır. Elmanın kilo vermeyi hızlandıran dolaylı etkileri ise şu şekilde sıralanır:

 • Uzun süreli bir tokluk hissi oluşturan elma, uyguladığınız diyete sadık kalmanızı kolaylaştırarak kilo vermenizi destekleyebilir[5].
 • Elma tüketimi ile vücut enerjinizi artırmanız, daha fazla spor yapmanıza destek olarak yağ yakımınızı kolaylaştırabilir[5].
 • Elma tüketimi, şeker ihtiyacınızı önemli oranda karşılayarak işlenmiş şekerler barındıran gıdalardan uzak durmanıza yardımcı olur. Bu sayede zararlı tatlıların vücudunuzda yağ katmanı oluşturmasını engelleyebilirsiniz[1].
 • Elma, kandaki yağ oranını düşürerek kilo almanıza sebep olan faktörleri azaltabilir[2].
 • Pek çok sağlık sorununa karşı etkili olan elma, sizi çeşitli hastalıklardan koruyarak bu rahatsızlıkların yan etkisi olan aşırı kilo alımını önleyebilir[1].
elma ile zayıflanabilir mi

İçerdiği vitaminler, mineraller, organik asitler ve antioksidan bileşenler sayesinde sağlık üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunan elma, herkesin değerlendirmesi gereken bir besindir. Metabolizmayı hızlandıran, kilo vermeyi kolaylaştıran, vücudu çeşitli hastalıklardan koruyan ve cilt sağlığını geliştiren elma, her yaştan kişi tarafından tüketilebilir ve sporculara yönelik beslenme programlarının ana unsurlarından biri olarak tercih edilebilir. Eğer siz de sağlıklı bir hayata adım atmak, dengeli bir beslenme programıyla metabolizmanızı güçlendirmek istiyorsanız, doktorunuza ve diyetisyeninize danıştıktan sonra günlük beslenme programınıza ideal ölçüde elma ekleyebilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (186)
SAYFA BAŞINA DÖN

İLGİLİ MAKALELER

Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları
BESLENME Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları

Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürmesi için gereken tüm kimyasal tepkimelere verilen isimdir. Hücrelerimiz, metabolik olaylar sonucu gün içi gereken enerjiyi üretirler. Metabolizma nedir, metabolizma hızlandırma yolları ve metabolizmanın işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için detaylara göz atabilirsiniz.

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

KENDİNE EN YAKIN KULÜBÜ BUL
MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR