BESİN KALORİ HESAPLAMA

Macfit hesaplama araçları sayfamızda ihtiyacınız olan bütün hesaplama araçlarını bulabilir, alanında uzman hocalarımıza iletebilirsiniz.

 • Lahmacun

  Porsiyon (Orta)
  Macfif
  221 Kcal
  Karbonhidrat 32.00 %69.57
  Protein 9.00 %19.57
  Yağ 5.00 %10.87
  Besin Değerleri
  • 100 Gram 1 Porsiyon (Orta)
  • Karbonhidrat (g) 21.00 32.00
  • Protein (g) 6.00 9.00
  • Yağ (g) 3.00 5.00
  • Lif (g) 1.00 2.00
  • 100 Gram 1 Porsiyon (Orta)
  • Kolesterol (mg) 9.00 14.00
  • Sodyum (mg) 178.00 268.00
  • Potasyum (mg) 197.00 296.00

Lahmacun Besin Değerleri Nelerdir?

Lahmacun, yuvarlak şekilde açılır ve hamurun üzerine kıymalı harç doldurularak yapılır. Fırında piştikten sonra isteğe göre içine marul, soğan, maydanoz, turp ve limon eklenerek dürüm şeklinde sarılarak tüketilir. Baharat ve sebzeli kıyma karışımla hazırlanan lahmacun, hem doyurucu hem zengin besin değeriyle öne çıkar. Yüksek oranda protein ve karbonhidrat içeriğine sahiptir. Aynı zamanda harcının içerisine ilave edilen sebze ve baharatlar sayesinde çeşitli vitamin ve mineralleri de barındırır.

Lahmacun Besin Değerleri Nelerdir?

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını karşılayabilen bir besin olan lahmacun, bilinçli şekilde tüketildiğinde sağlıklı bir öğün sayılabilir. Porsiyon başına (1 adet) lahmacun besin değeri ne kadar diyenler için şöyle sıralanabilir[3]:

 • Enerji: 177 kcal
 • Yağ: 4 g
 • Karbonhidratlar: 25 g
 • Şeker: 3,77 g
 • Lif: 2 g
 • Protein: 7 g
 • Sodyum: 214 mg
 • Kolesterol: 35 mg
 • Potasyum: 237 mg

Lahmacun Kaç Kalori?

Sevilen lezzetler arasında yer alan lahmacunun kalorisi, boyutuna göre değişir. Orta boy bir lahmacun yaklaşık 177 kaloridir[3]. Besin değerleri incelendiğinde bir adet lahmacunda 4 gram yağ, 25 gram karbonhidrat ve 7 gram protein bulunur[3].

Lahmacun kalori miktarı içerisinde kullanılan malzeme ve boyutuna göre de farklılık gösterir. Ancak asıl farklılık, lahmacunun boyutu ve gramajına göre belirlenir. Fındık lahmacunun kalorisi 55 gram için 117 kaloridir. Ev yapımı lahmacun ise 205 gramıyla 327 kaloriye sahiptir.

Lahmacun Kaç Kalori?

Lahmacun insan vücudunun ihtiyaç duyduğu temel besin öğeleri arasında yer alan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bu sayede günlük enerji ihtiyacınızı karşılamak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde işleyebilmesi için gerekli olan vitamin ve minarellere de sahiptir. Sporcular ve fit kalmak isteyenler için lahmacun enerji ve protein ihtiyacını karşılamada faydalı olabilir, ancak dengeli tüketilmelidir[2].

Lahmacunun Faydaları Nelerdir?

Lahmacun kıyma, sebze ve baharatlardan oluşan zengin içeriğiyle birçok fayda sağlar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Lahmacunun ana malzemelerinden biri olan kıyma, yüksek kaliteli protein sağlar. Kas iyileşmesi ve güçlenmesi için gerekli protein içeriğine sahip olmasıyla özellikle spor yapan kişiler için ideal bir besin kaynağıdır[2].
 • İçerisinde yer alan proteinler, kas fibrillerindeki mikro hasarın onarımında görev alarak spor sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir[2].
 • Lahmacunun içerisinde bulunan domates ve maydanoz, C vitamini açısından zengindir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyabilir.
 • Harcında bulunan kıymasıyla zengin demir demir kaynağı olmasından dolayı vücutta oksijen taşınmasına ve demir eksikliğini gidermeye yardımcı olabilir.
 • Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkı sağlayan fosfor, sodyum gibi temel mineraller bulunur[4].
 • Lahmacunun hamur kısmı, vücuda enerji sağlayan karbonhidratlar içerir. Böylece egzersiz sırasında ve sonrasında gerekli olan enerjiyi sağlar[2].
 • İçerdiği sebzeler ile sindirimi destekleyen liflere sahiptir. Lifler, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak bağırsak hareketlerini düzenleyebilir[2].
 • Lahmacunun harcına eklenen domates, soğan ve maydanoz gibi antioksidan özelliklere sahip sebzeler; vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önleyebilir[4].

Spordan Önce veya Spordan Sonra Lahmacun Yenir mi?

Lahmacun, içerisinde yağ ve protein bulunmasından dolayı sindirimi ağır olabilir. Bu yüzden spordan 2-4 saat önce tüketilmesi uygun değildir. Spordan sonra ise enerji ve protein ihtiyacını karşılamak amacıyla yiyebilirsiniz[2]. Ancak yağ içeriği göz önünde bulundurularak porsiyon sayısına dikkat edilmelidir. Lahmacun aynı zamanda içerisinde bulunan çeşitli malzemeler sayesinde sporcular ve sağlıklı beslenmeyi tercih edenler için doyurucu bir alternatif olabilir. Karbonhidrat oranı yüksek olan bu lezzeti tüketirken önemli olan, porsiyon kontrolü ve zaman tercihidir. Spordan uzun bir süre önce lahmacun tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz.

spor yaparken lahmacun yenir mi?

Lahmacun Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Lahmacunun porsiyon başına kalorisi ve karbonhidrat oranı dikkate alındığında diyet yaparken dikkat edilmesi gereken yiyeceklerin başında gelir. Bu nedenle pek çok kişi lahmacun diyette yenir mi sorusunun yanıtını arar. Burada önemli olan tüketilen lahmacun miktarıdır. Tek porsiyon lahmacunun kalori içeriği dikkate alındığında çok yüksek olmayabilir ancak lahmacun sayısı arttıkça karbonhidrat miktarı yükselir. Yanında bol miktarda yeşillikle hazırlanan salatayla beraber yiyebilir, tokluk hissini artırabilirsiniz. Ayrıca diyet yaparken lahmacun yanında tükettiğiniz içeceğe de dikkat etmeniz önemlidir. Gazlı ve şekerli içecekler yerine tuzsuz bir ayran tercih edebilirsiniz[1].

Lahmacun Kilo Aldırır mı?

Ayrıca lahmacunun hamur kalitesine de dikkat etmek gerekir. Karbonhidrat oranı dikkate alındığında ince açılmış olmalıdır. Lahmacunu evde yapacaksanız tam buğday veya kepekli un tercih edebilir, diyetinize uygun hâle getirebilirsiniz[1]. Bu sayede besin değeri artarken sindirim sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Ayrıca daha hafif bir seçenek arıyorsanız evde vejeteryan lahmacun yapabilirsiniz.

Evde lahmacun hazırlarken kıyma miktarını azaltarak veya yağsız kıyma kullanarak yağ oranını düşürebilirsiniz. Böylece daha hafif ve besleyici bir seçenek elde elde edebilirsiniz[1]. Lahmacunun diyet yaparken tüketilebilecek yiyecekler arasında yer alır. Ancak bu tüketimin ölçülü ve bilinçli şekilde yapılması önemlidir. Diyetisyeninize danışarak lahmacunu beslenme programınıza dahil edebileceğinizden emin olabilirsiniz.

MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (191)
SAYFA BAŞINA DÖN

İLGİLİ MAKALELER

Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları
BESLENME Metabolizma Hızlandırmanın Etkili Yolları

Metabolizma, bir canlının yaşamını sürdürmesi için gereken tüm kimyasal tepkimelere verilen isimdir. Hücrelerimiz, metabolik olaylar sonucu gün içi gereken enerjiyi üretirler. Metabolizma nedir, metabolizma hızlandırma yolları ve metabolizmanın işleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için detaylara göz atabilirsiniz.

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

BİZİMLE TANIŞMANIN TAM ZAMANI

KENDİNE EN YAKIN KULÜBÜ BUL
MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR