YAŞAM

Masajın Mucizevi Etkilerini Keşfet!

Farklı sorunları hafifletmek, tedavi etmek, fiziksel, zihinsel ve duygusal fayda sağlamak için kullanılan masaj; salon, spa veya spor merkezindeki en popüler seçenekler arasında yer alır. Sağlık faydalarının yanı sıra masaj, öte yandan bir zevktir. Bu nedenle masaj sırasında elinizden geldiğince kendinizi serbest bırakmalı ve anın tadını çıkarmalısınız. Masaj yöntem ve teknikleri, vücudun doku ve organlarına maksimum oranda oksijen ulaşmasını sağlayarak kan akışını düzenler. Sakin, konforlu ve huzurlu hissetmek, masajın en önemli faydalarından biri olarak karşımıza çıkar. Uzman ellerde uygulanan iyi bir masaj sizi rahatlamadan çok daha ötesine taşır. Kendinizi dingin hissetmenizi sağlayarak beyninizdeki sisi kaldırmaya destek olabilir. Peki, tüm dünyada bu kadar çok tercih edilen masaj nedir? Farklı türleri var mıdır? Faydaları nelerdir? Elbette, bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Vereceğimiz bilgiler ışığında kendiniz için uygun olan masaj türlerini belirleyebilir ve vücudunuzdaki her kasın nazikçe gevşeyen hissinin o mükemmel tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

22 Ağustos 2022 10 dk
Masajın Mucizevi Etkilerini Keşfet!

Masaj Nedir?

Masaj, insanlık tarihi boyunca birçok kültürde uygulanan en eski terapi araçlarından birisidir. Masaj, sağlığı iyileştirmeye ve rahatlamaya destek vermek için kullanılır. [1] Özellikle vücuttaki bağ dokularına ve tendonlara baskı yapılmasını içerir. Peki ama tam anlamıyla masaj nedir? Masaj, canlanma, tazelenme, iyileşme ve rahatlama sağlama amacıyla fiziksel temas tekniklerine odaklanan bir tamamlayıcı tedavi seçeneğidir.

masajın faydaları

Masaj klinikleri ve sağlıklı yaşam merkezlerinde uzman kişiler tarafından sunulan bu terapi yöntemi, son derece doğal bir uygulama olarak görülür. Sakinleştirici, rahatlatıcı ve çok sayıda faydalı özellikleri ile masaj, vücut üzerinde olumlu etkileri bulunan hormonları arttırırken, stresi tetikleyen hormonları azaltır. Masaj terapistleri, sabit veya hareketli basınç uygulamak veya vücudu hareket ettirmek dâhil olmak üzere çeşitli fiziksel yöntemler kullanırlar. Bu alanda eğitim almış uzman terapistler, ellerini ve özel masaj aletlerini kullanabilirler.

Çoğu insan masaj yöntemlerinden faydalanabilir. Yine de, bir sağlık sorununun semptomlarını azaltmak için masaj yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Bu aşamada doktorunuz hangi tip masajın faydalı olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Masajın temel amacını, vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olmak, sağlık ve zindeliğin artmasına katkı sağlamak olarak belirtebiliriz. Dokunma, masajın en temel bileşenidir. Aslında masaja bilim ve sanatın buluşması da diyebiliriz. Sayısız araştırma, dokunmanın insanların yaşamını iyileştirdiğini gösterir. [2] Basit ama etkili dokunuşlar; sinir sistemini uyarmak, endorfinleri ve gerilimi serbest bırakmak ve gevşemeyi teşvik etmek için yeterlidir.

Masaj, kaygıyı azaltıp kasları gevşeterek rahatlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda yaralanmaların iyileşmesine destek sağlayarak ağrıların da azalmasına katkı sunabilir. Çok sayıda sağlıklı insan için masaj, son derece keyifli bir aktivite olarak görülür. Masajın faydalarını, zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak üç ana bölüme ayırabiliriz[3].

Masajın Zihinsel Faydaları

 • İç huzuru sağlar.
 • Zihinsel farkındalığın artmasına yardımcı olur.
 • Zihnin olaylar karşısında uygun tepkiler geliştirmesine destek verir.
 • Sakin düşünme ve yaratıcılık kapasitenizin artmasına yardım eder.
 • Zihinsel stresi önlemeye destek olur.
 • Masaj yaptırmak uyku düzenini iyileştirmeye de katkı sağlar.
masajın fiziksel faydaları

Masajın Fiziksel Faydaları

 • Kaslarda oluşan sertlik ve gerginliğin azalmasına yardım eder.
 • Bazı rahatsızlıklar sırasında oluşabilecek olumsuz durumları hafifletir.
 • Kas ve bağ dokunun daha hızlı iyileşmesine destek olur.
 • Ağrıları, şişkinliği ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcıdır.
 • Eklemlerde esnekliği ve hareket aralıklarını arttırır.
 • Spor sırasında oluşabilecek yaralanmalarda iyileştirici etki sağlayarak fiziksel performansı arttırır.
 • Doğru nefes almaya teşvik eder.
 • Kan dolaşımını iyileştirmesi, vücut fonksiyonlarının istenen randımana ulaşabilmesine destek olur ve kan basıncının düşmesine yardım eder.
 • Duruş bozuklarında iyileşmeye destek sağlar.
 • Cilt sağlığına olumlu etkiler yapar.
 • Oluşturduğu olumlu fiziksel etkilerle bağışıklık sistemine güç verir.
 • Kas ve iskelet sorunlarında tedaviden fayda sağlamanıza yardımcı olur.
 • Ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecine katkı sağlar.

Masajın Duygusal Faydaları

 • Kaygı düzeyinizi azaltmaya destek olur.
 • Zihin ve beden farkındalığı yaratarak duygusal açıdan güçlü olmanıza yardım eder.
 • Dokunuşlar, duygusal açıdan destek hissetmenizi sağlar.
 • Vücudunuzu, sizi mutlu hissettiren doğal kimyasalları üretmeye teşvik eder. Stresi azaltarak rahatlamayı destekler.

Masajın Riskleri Nelerdir?

Masajdan kaynaklanan zararlı etkiler oldukça düşüktür. Ancak sinir yaralanması ya da kemik kırığı gibi ciddi yan etkiler az da olsa bildirilmektedir. [4] Bu etkilerin yaşandığı vakaların çoğunluğu şiddetli bir şekilde uygulanan masaj türlerini ya da yüksek yaralanma ihtimali bulunan yaşlı insanları içerir. Aşağıdaki durumlar sizde bulunuyorsa bunu masaj terapistinize ya da doktorunuza mutlaka söylemelisiniz:

 • Hamileyseniz
 • Herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız
 • Yakın zamanda bir ameliyat veya yaralanma geçirdiyseniz
 • Herhangi bir maddeye alerjiniz varsa
 • Ateş ve enfeksiyon durumu söz konusuysa
 • Şidderli osteoporoz, kan pıhtılaşması veya bulaşıcı cilt rahatsızlıklarınız bulunuyorsa.

Masaj Teknikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Birçok tekniği içeren masaj çeşitlerinin içerisinde kas spazmlarını gidermek gibi belirli hedeflere ulaşmak için kullanılanlarının yanı sıra Shiatsu ve Tuina gibi Doğu kültürlerinden türetilen masaj gelenekleri de bulunur. Çok farklı kökenleri ve amaçları olan masaj türlerinin her biri farklı bir iyileştirici etkiye odaklanır. Bazıları sadece rahatlamanıza yardımcı olmak için kas ağrılarını azaltmaya; bazıları ise, belirli bir fiziksel rahatsızlığı düzeltmeye odaklanır. [5] Farklı masaj çeşitlerini aşağıda ayrıntıları ile inceleyebilirsiniz.

Hint Baş Masajı

Vücudunuzun enerjilerini yeniden dengelemeyi amaçlayan bu masaj, baş, yüz, boyun ve omuzlara uygulanan son derece rahatlatıcı bir masaj türüdür. Bu nazik terapi Ayuverda’nın Hindu sağlık bakımı uygulamalarının bir parçası olarak bilinir.

masaj çeşitleri

Shiatsu Masajı

Bu masaj türü, parmaklarla yapılan basınç hareketlerinin akupunktur noktalarına uygulanması esasına dayanır. Bir Japon masaj terapisi olan Shiatsu, Doğu’nun eski uygulamalarını Batı’nın modern yöntemleri ile harmanlayarak kullanır. Parmak basıncı anlamına gelen masaj, vücudun belirli noktalarına baskı yaparak, tıkanıklıkları açar ve enerji akışını serbest bırakır. Bütünsel yöntem, ağrıları azaltarak vücutta genel sağlığı arttırmak amacıyla uygulanır.

Thai Masajı

Yoganın uyumlu ve düzenli hareketlerine benzeyen Thai masajı, doğru basınç noktalarını bularak kasları gerer ve sıkıştırır. Enerji verici ve dengeleyici olan masaj, vücutta enerji hatlarında yoğunlaşır. Masaj avuç içi ve başparmak hareketleri ile kaslara, kan akışının artmasını sağlamak için yapılır. Eklemlerin etrafında çalışmak, gerginliği serbest bırakarak hareketliliği teşvik eder. Bu durum, vücudun ısınmasını sağlayarak aktiviteden tam anlamıyla yarar elde etmeye yardım eder. Thai masajı yaparken terapistler ellerini, ayaklarını, dirseklerini, ön kollarını ve dizlerini kullanır. Thai masajı gergin kasları esnetebilir ve eklem ağrılarına iyi gelebilir. Bu masajda uygulanan sezgisel teknikler, tetik noktalara odaklanarak kan dolaşımının artmasına, bağışıklığın güçlenmesine ve zihnin açık olmasını sağlamaya da yardımcı olabilir.

Sıcak Taş Masajı

sıcak taş masajı

Sıcak taş masajı, kaslarınızı gevşetmek için yatıştırıcı yağlar, ılık taşlar ve bazen soğuk mermerlerin kullanıldığı derin bir masajdır. Bu masaj türü, sıcak ve soğuk uygulamalarla ağrıyan bir vücudun yatışmasına fayda sağlayabilir. Vücudu detoks ve iyileşmeye teşvik etmek için rahatlatıcı sıcaklık ve ferahlatıcı serinliği birleştirir. Sıcak taşlar aynı zamanda rahatlama ve dinginlik duygunuzu da arttırır. Isıtılmış taşlar, enerji merkezlerini hizalamak ve dengelemek için çakra noktalarına yerleştirilir, tüm beden ve zihin için fayda sağlamayı amaçlar.

İsveç Masajı

İsveç masajı, genel sağlık için kas ve dokuların çalışmasını sağlar. Vücuttaki sinir noktalarında rahatlatıcı ve kararlı bir etki yaratır. Bu masaj, dolaşımınızı iyileştirmek, kaslarınızı gevşetmek ve daha rahat hissetmenizi sağlamak için tasarlanır. Dokunuşlardaki basınç ayarları masajın rahatlamada ideal bir seçim olmasını sağlar. İsveç masajı tüm vücutta etki yaratabilen terapötik bir masaj türüdür. Eğer masaj öncesi kaslarınızı ısıtır ve rahatlatırsanız, onları daha derin ve etkili bir deneyim için güzelce hazırlamış olursunuz.

Derin Doku Masajı

Kas ve bağ dokusu katmanlarını hedefleyen bu masaj türü, yavaş ama daha güçlü vuruş tekniklerini kullanır. Derin doku masajı, özellikle yaralanma kaynaklı kas hasarlarının düzeltilmesine yardımcı olmak için tercih edilir.

Tetik Nokta Masajı

Yaralanma veya kronik ağrısı olan kişilerde tercih edilen tetik nokta masajı, gerilimi ve ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Yöntemde kullanılan değişen basınç seviyeleri, vücut üzerinde rahatlama sağlamayı hedefler.

Aromaterapi Masajı

aramoterapi

Aromaterapi masajında, kendinizi sakin, rahat veya enerjik hissettirmeniz için uçucu yağlar kullanılır. Koku duyusu ile çalışan yağlar, duyularınızı harekete geçirmek ve enerjinizi arttırmak için fayda sağlar. Bu teknikte, yağlar ile cildinize masaj yapılabilir, farklı uçucu yağlar banyo suyuna eklenebilir veya solumanız için buhar yöntemi kullanılabilir. Aromaterapi masajında kullanılan yağlar, meyveler, çiçekler, farklı ağaçlardan doğal olarak elde edilir. Bu doğal kokular, hislerinizi etkileyerek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Uçucu yağların iyileştirici gücü, masaj terapilerinin ana cazibesidir.

Refleksoloji Masajı

Bu masaj türü aslında bir aromaterapi masajıdır. Refleksoloji, refleks noktalarına odaklanarak bütünü hedefler. Ellerde, ayaklarda, kulaklarda ve yüzde bulunan bu noktalar uyarılarak vücudun baskıya tepki vermesi amaçlanır. Rahatlamak ve enerji kazanmak isteyen kişilere oldukça uygun olan bu masaj, yorgunluğu ve gerginliği azaltarak gelişmiş bir ruh hali yaratabilir.

Tüm bu masaj çeşitlerinin her bir seansı size, sağlığınıza ve o andaki ruh halinize göre uyarlanır, bu nedenle her seans benzersizdir.

refleksoloji masajı

Masaj ve Spor İlişkisi

Sporcuların yoğun egzersizler yaptığını hepimiz biliriz. Masaj, sporcuyu spora hazırlamaya yardımcı olan, atletik performansı artıran, egzersizlerden sonra iyileşmesine yardımcı olabilen teknikler bütünüdür. [6] Kas ve iskelet sistemi yaralanmalarında sıklıkla fizyoterapistler tarafından uygulanan masaj yöntemleri, sporcular ve antrenörler arasında oldukça popülerdir.

Sporcular spor etkinlikleri öncesinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazırlanırlar. [7] Bu nedenle müsabaka öncesinde stresi azaltmak ve kasları hazır hale getirmek için masaj etkili bir araç olabilir.

masaj ve spor ilişkisi

Yapılan araştırmalarda masajın kan basıncını, ruh halini ve iyileşme algısını geliştirdiği gösterilir. Spor yaparken masaj yöntemleri, kondisyonun iyileştirilmesine ve yüksek performansın korunmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Spor yapanlarda masaj aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

 • Egzersiz sonrası kas sertliğini ve yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur.
 • Egzersiz performansını iyileştirir.
 • Kas gerginliklerini azaltır.
 • Gevşemeyi teşvik eder.
 • Yumuşak doku işlevlerinin iyileşmesine destek sağlar.
 • Düzenli olarak masaj yapılması yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir

Bu faydalar ışığında spor ve masaj arasında bir ilişki olduğu açıkça görülür. Egzersiz ve atletik programlara katılanlar, performans artışı sağlamak ve zindeliğin korunmasına yardımcı olmak isteyen kişiler, profesyonel masaj terapistleri tarafından verilen masaj terapisinden yararlanabilirler.

Özetle, masaj size, yalnızca kendinizi şımartmanızın bir yolunu değil, aynı zamanda fiziksel sağlık ve ruhsal durumunuzun olumlu yönde ilerlemesine de destek olabilen güçlü bir yöntem imkanını sunar. Bu açıdan siz de, günlük yaşantınıza NUSPA şubelerinin uzman personelinin uyguladığı masaj yöntemlerini dahil ederek masajın sağlığınız üzerinde yaratacağı katkılardan faydalanabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmak için hemen tıklayın!

Berker Uysal

Berker Uysal

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri mezunu olan Berker Uysal, 13 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Türkiye Basketbol Gençler Ligi’nde dereceleri bulunan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında fonkiyonel antrenman bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (6)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR