FITNESS

MACFit İle Spora İlk Adım: Fit Start

Yeni başlayan üyelerimize özel tasarladığımız Fit Start sistemi ile spor yapmaya hızlı ve güvenli bir şekilde başlayabilir, spora dair aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

1 Aralık 2022 4 dk
MACFit İle Spora İlk Adım: Fit Start

Fit Start Nedir?

Fit Start, MACFit kulüplerine yeni başlayan üyelere özel olarak mevcut fitness seviyesini ve hedeflerini belirlemek için yapılan bir randevu sistemidir. Fit Start ile eğitmen eşliğinde yapılan 1 saatlik seansta üyeye kulüpte kullanabileceği antrenman çeşitleri anlatılır, kişiye özel antrenman program hazırlanır ve detaylı şekilde program aktarılır.

Fit Start Randevusu Nasıl Alınır?

Fit Start randevunuzu MAC+ mobil uygulaması üzerinden alabilir veya kulübünüzü ziyaret ettiğinizde kulüp personelinden yardım alabilirsiniz.

Fit Start İle Sizi Neler Bekliyor?

Mevcut Fitness Seviyesi

Herhangi bir Fitness seviyesine veya antrenman hedefine ulaşmak için öncelikli olarak mevcut durumunuzu belirlemek, kat edeceğiniz yolu netleştirmek için en doğru göstergedir. Ulaşmak istediğiniz fitness hedefi; duruş bozukluklarınızı düzeltmek, yağ oranınızı azaltmak, kas kütlenizi arttırmak, sırt ağrılarınızdan kurtulmak veya yarı maraton koşmak da olsa, bu hedefe doğru yol alırken mevcut fitness seviyeniz yapacağınız antrenmanları belirlemek için son derece önemli olacaktır. Bu sebeple eğitmeninizin size yönlendireceği sağlık ve antrenman alışkanlıklarınızla ilgili soruları en doğru şekilde cevaplamanız, en gerçekçi antrenman programına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bioempedance Ölçümü

Bioempedance ölçümü portatif ileri teknoloji ürünü bir tartı cihazı kullanılarak vücuttan düşük bir elektrik akımı geçirilerek yağ miktarının hesaplanmasıdır. Bu değerlendirme şekli, yüksek su içerikli dokuların, düşük su içerikli olanlara (yağlı doku gibi) kıyasla elektrik akımını daha düşük dirençle ilettikleri gerçeğine dayanır. Analizin gerçeğe en yakın değerlerde çıkması için aşağıdaki koşulların gerçekleştirilmesi önemlidir:

  • Uyandıktan en az 3 saat sonra,
  • Tuvalete gittikten sonra,
  • Egzersiz yaptıktan en az 3 saat sonra,
  • Yemeklerden ve aşırı sıvı alımından en az 3 saat sonra,
  • Banyo, sauna ve yüzme gibi faaliyetlerden önce,
  • Günün hep aynı saatinde, çıplak ve kuru ayaklarla yapılır.
  • Son 24 saat alkol alınmaması gereklidir.
  • Ölçüm günü kafein alınmamış olmasıgereklidir.

Antrenman İçerikleri Tanıtımı

Eğitmen ile mevcut fitness seviyenizin belirlenmesinden sonra fitness hedefinize ulaşmak için çıkacağınız yolda kulübünüzün sunduğu, kullanabileceğiniz antrenman içerikleri ve bu içeriklere kulübünüzde nerede ve nasıl ulaşabileceğinizin aktarımı yapılır.

Cardio cihazları, ağırlık makineleri, serbest ağırlık alanı, GX stüdyosu gibi alanların yeri ve bu alanlarda ne tür antrenmanlar yapılabileceği anlatıldıktan sonra ilk GX veya GFX randevusunun bir an önce eğitmen ile beraber karar vererek alınması önerilir

Kulüp içerisinde antrenman içeriklerinin tanıtımı sırasında bütün bu içeriklere ulaşırken size yardım ve destek sağlayacak MAC+ mobil uygulamasının nasıl kullanıldığı, antrenman programınızı takip ederken, GX-GFX programına bakarken veya randevu alırken ve daha birçok içeriğe ulaşırken size nasıl destek sağlayabileceğini de eğitmen sizinle paylaşacaktır.

Fit Start

GX-GFX

Antrenman yaparken sosyal ortamın ve müziğin katkısı, alınan sonuçlara pozitif etkisi kanıtlanmış bir gerçektir. Bu katkılara eğitmen motivasyonu ve gözetimi katıldığı zaman GX ve GFX derslerinden alacağınız fayda daha da artacaktır.

Fitness hedeflerinize ulaşırken antrenman programınıza en uygun GX ve GFX içeriği için eğitmeniniz ile beraber karar vermeniz, maksimum etki sağlamanız konusunda fayda sağlayacaktır.

Fitness hedefiniz ne olursa olsun sizlere faydalı olacak bir GX veya GFX içeriği mutlaka bulabilirsiniz. Yağ oranınızı düşürmek ve kardiyovasküler kondisyonunuzu artırmak için cycle dersleri, postür bozukluklarını düzeltmek ve vücut farkındalığınızın artması için pilates dersleri, kas kütlenizi artırmak için kuvvet dersleri veya hızlıca tüm vücudunuzu çalıştırmak istediğinizde bir GFX dersine katılabilirsiniz.

Fit Start

Cardio Cihazları

Antrenman içeriklerinin tanıtımından sonra koşu bandı, cross-trainer, bisiklet ve kürek cihazlarının kullanımları hakkında bilgilendirilecek ve size uygun bir cihazın kullanımı konusunda eğitmen eşliğinde cihaz üzerinde uygulamalı olarak kısa bir antrenman yapacaksınız.

Antrenman Programı ve Gösterimi

Eğitmeniniz ile paylaştığınız fitness hedefleriniz ve geçmişiniz doğrultusunda, eğitmenimiz tarafından size en uygun antrenman programının belirlenmesi ve hareketlerin uygulamalı olarak gösterimi yapılır.

Antrenman programını bir dahaki kulüp ziyaretinizde, MAC+ mobil uygulaması üzerinden nasıl ulaşabileceğiniz ve programınızı nasıl takip edebileceğinizanlatılır. Fit Start randevunuz eğitmen eşliğinde esnetme yapılarak sonlandırılır.

Bir dahaki kulüp ziyaretinizde antrenman programınız ile ilgili danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa alandaki kırmızı tshirt’lü eğitmenlerimizden destek alabileceğinizi unutmayın.

Fit Start
Onur Ortak

Onur Ortak

Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Rekreasyon ve Nişantaşı Üniversitesi Spor Yöneticiliği Yüksek Lisans mezunu olan ve 12 yıldır spor eğitmenliği yapan Gökhan Palancı, 9 yıldır Mars Athletic bünyesinde yer alıyor. Aynı zamanda milli yüzücü olan eğitmenimizin uzmanlık alanları arasında sakatlık sonrası egzersiz ve hipertrofi metabolik antrenmanlar bulunmakta.

Tüm yazılarına göz at (3)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR