ÖN KOL

Biceps Hareketi: Barbell Curl

Barbell biceps curl, özellikle biceps yani ön kol kaslarını çalıştıran hareketlerden biridir. Ön kol kaslarını güçlendirir ve kasların daha dayanıklı bir form almasına yardımcı olur. Bu hareket sporcunun kapasitesi ve beklentisine göre yüksek ya da düşük ağırlıklarla yapılabilir.

1 Ağustos 2022 5 dk
Biceps Hareketi: Barbell Curl

1. Barbell Curl Egzersizi Nasıl Yapılır?

Ön kol kasların gelişiminde oldukça etkili bir direnç egzersizi olan barbell curl ayakta ya da oturarak yapılabilir. Düzenli ve doğru yapıldığında ön kol kaslarının gelişmesini sağlar. Egzersizin doğru formu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve barbell’ı omuz genişliğinde avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde sıkıca kavrayıp gövdenin dik olacağı pozisyona kadar yukarı kaldırın.
  • Bu pozisyondayken kontrollü bir şekilde barbell’ı dirseklerinizi bükerek omuz hizasına kaldırın ve biceps kasına odaklanarak yavaşça indirin. Hareketi 1 set 10-12 tekrar olmak üzere 4 set yapabilirsiniz.

“Barbell curl nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için aşağıda yer alan butona tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını telefonunuza indirin!

2. Barbell Curl Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Direnç ve güç egzersizlerinin olmazsa olmazı barbell curl nereyi çalıştırır? Barbell curl hareketi halk arasında “pazı” olarak bilinen ön kol kısmındaki biceps brachii short head ve biceps brachii long head adlı iki farklı kas grubuna odaklanır. Ön kolun iç kısmında yer alan biceps brachii short head kürek kemiğinden başlayarak radius kemiğine kadar uzanır. Biceps brachi long head ise ön kolun dış kısmında bulunan kas grubudur. Barbell curl ön kol kaslarının yanı sıra sırt ve omuz kaslarının da çalışmasına yardımcı olur.

3. Barbell Biceps Curl Egzersizi Faydaları

  • Barbell biceps curl, üst vücut ve özellikle ön kol kaslarını aktive ederek bu bölgedeki kasların güçlenmesini sağlar.
  • Ön kol kaslarını geliştirerek daha dayanıklı bir form kazanmasını sağlar.
  • Ön kol kaslarının hacmini ve yoğunluğunu artırır.

4. Barbell Curl Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Omurganın ve belin incinmesini önlemek amacıyla barbell’ı aldıktan sonra ayağınızın birini öne doğru alabilirsiniz. Barbell’ı indirirken mümkün olduğunca yavaş ve kontrollü olmalısınız. Böylece negatif direnç uygulayarak kasların tam anlamıyla aktive olmasını sağlayabilir, maksimum kas direncine ulaşarak kas kazanımını en yüksek seviyeye taşıyabilirsiniz.

5. Barbell Curl Yaparken Bu Hataları Yapmayın

  • Barbell’a ağırlık kullanacaksanız kapasitenizi zorlamamalısınız. Aksi halde hareketin doğru formunu yapmakta zorlanabilir ve egzersizden gerekli verimi alamayabilirsiniz.
  • Barbell’ı kaldırıp indirirken bel ve omurganın sabit olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Dirsekleri mümkün olduğunca vücuda yakın tutmalısınız.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (191)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR