ARKA KOL

Arka Kol Hareketi: Assisted Triceps Dips

Arka kol gelişimi için oldukça etkili bir direnç egzersizi olan assisted triceps dips, fitness makinesi kullanılarak yapılır. Özellikle kol kasları zayıf olan kişiler için önerilen antrenman için kullanılan destekli makinenin iki paralel bara ve dizlerin ya da ayakların yerleştirilebileceği kaldıraçlı bir platforma sahiptir. Sporcunun performansına göre sadece vücut ağırlığı ile ya da ağırlıklar eklenerek hareket tamamlanabilir.

1 Ağustos 2022 5 dk
Arka Kol Hareketi: Assisted Triceps Dips

1. Assisted Triceps Dips Egzersizi Nasıl Yapılır?

Assisted triceps dips egzersizinin hedeflediği kasları çalıştırabilmesi için hareketin doğru formda ve düzenli olarak yapılması gerekir. Egzersizin doğru formu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Fitness makinesinin kaldıraçlı platformuna dizlerinizi yerleştirin ve makinenin paralel barlarını ellerinizle kavrayın.
 • Dirseklerinizin düz olmasına dikkat edin.
 • Nefes alın ve nefes vererek dirseklerinizi bükün, gövdenizi aşağıya bırakın.
 • Dirsekleriniz 90 dereceye kadar bükülebilir, bu pozisyonda bir iki saniye bekleyip gövdenizi tekrar yukarı başlangıç pozisyonuna çekin.
 • Başlangıç olarak hareketi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. Kaslarınız güçlendikçe hareket ve set sayısını artırabilir, daha zorlu bir antrenman için ağırlık ekleyebilirsiniz.

“Assisted triceps dips egzersizi nasıl yapılır?” ile ilgili daha fazla egzersiz videosu, kişiye özel antrenman programları ve daha fazlası için buraya tıklayarak hemen MAC+ uygulamasını indirin!

2. Assisted Triceps Dips Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Hareket; triceps (kol), deltoid (omuz) ve pektoral (göğüs) olmak üzere üst vücut bölgesindeki üç büyük kas grubunu hedefler. Aynı zamanda boyun, sırt ve karın kaslarını da çalıştırır.

3. Assisted Triceps Dips Yararları

 • Üst arka kol kasının güçlenmesini sağlar, kolların hacim kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca günlük yaşamda güçlü kollara sahip olmanız, fiziksel güç gerektiren işleri kolayca yapabilmenizi sağlar.
 • Omuz kasları ile göğüs kaslarını güçlendirir ve üst vücut bölgesine formda bir görünüm kazandırır.
 • Karın kaslarının güçlenmesine yardımcı olarak denge ve koordinasyon yeteneğini destekler.
 • Vücut kas kütlesini artırarak bazal metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına yardımcı olur. Kilo kontrolünün sağlanmasını destekler.
 • El kaslarını güçlendirir ve kavrama yeteneğini artırır.

4. Assisted Triceps Dips Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzersiz öncesi kasları aktive etmek ve harekete hazırlamak için ısınma hareketleri yapmaya dikkat etmelisiniz. Fitness makinesini doğru formda kullanmalısınız. Barı ellerinizle sıkıca kavrayın ve dizleriniz ya da ayaklarınız üzerinde dengede durduğunuzdan emin olun.

5. Assisted Triceps Dips Yaparken Bu Hataları Yapmayın

 • Hareketi yaparken sadece boyun ve kol kaslarına yüklenmeyin. Karın kaslarını sıkarak gövdenin stabilizasyonuna destek olabilir ve hareketi daha kolay hale getirebilirsiniz.
 • Egzersizi yaparken başınızı omzunuza yakınlaştırmayın, sırtınızı kamburlaştırmayın. Bu durum hareketin formunu bozarak hedef kasların çalışmasını engelleyebilir.
MAC Masters

MAC Masters

MAC Masters, 2007 yılından beri her gün artan bilgi birikimleriyle spor ve sağlıklı yaşama dair merak edilen sorulara yanıt veren eğitmen topluluğumuzun ismi. Bazen yeni başlayanlar için antrenman adımlarını, bazen de spesifik bir antrenmanın en önemli detaylarını paylaşmak için buradalar!

Tüm yazılarına göz at (123)
SAYFA BAŞINA DÖN

ÖNE ÇIKANLAR

MAC+
KULÜP VE STÜDYOLAR